Dzieje sięGłogów

Kiedy wreszcie zmieni się prawo funeralne?2 min na czytanie

Kiedy wreszcie zmieni się prawo funeralne?
Pixabay

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Na zmiany czekają wszyscy: przedsiębiorcy pogrzebowi, właściciele cmentarzy oraz po prostu zwykli ludzie. Ma się zmienić, i to wiele. Lecz wciąż nie wiadomo kiedy.

Stara ustawa pochodzi jeszcze z 1959 roku i do dzisiejszych czasów, do realiów współczesnego życia, a właściwie – do współczesnej śmierci, nie pasuje w wielu dziedzinach. Jest pilna potrzeba zmian, tylko wciąż ich nie można uzgodnić.

-Jako branża funeralna od lat zabiegaliśmy o zmiany przepisów, które są po prostu z dawnych czasów i pod wieloma względami są nieczytelne, niejasne, wiele ważnych dziś spraw pomijają – mówi Daniel Stawecki, wiceprezes GKP Głogów, które w imieniu gminy miejskiej zawiaduje cmentarzami oraz które prowadzi przedsiębiorstwo pogrzebowe. – Jest wiele przestarzałych zapisów, choćby dotyczących własności grobu, jego likwidacji. Naszym i całej branży zdaniem, oderwanych od realiów – tłumaczy, że trzeba zmienić tak wiele zapisów, że to nawet trudno wymienić. Przecież zmienił się świat. Obecnie coraz więcej osób podróżuje po świecie i umiera bardzo daleko od domów. Albo coraz więcej zmarłych jest kremowanych, odnotowujemy wręcz gigantyczny wzrost takich pochówków. Wiele osób nie chce chować swoich bliskich na cmentarzach, w grobach. Na świecie obowiązują już całkiem inne rozwiązania. Trzeba to wszystko uregulować.

Nowa ustawa ma dostosować zapisy prawne do obecnych realiów społeczno-obyczajowych, ma wiele ułatwić i wprowadzić oczekiwane zmiany. Łatwiej ma być zorganizować pogrzeb, dopełnić formalności po śmierci bliskiej osoby. Zakłada m.in. w tym celu wprowadzenie elektronicznych kart narodzin i zgonów oraz digitalizację ksiąg parafialnych.

Na razie nowa ustawa jest na etapie opiniowania. Z całą pewnością projekt przedstawiony przez premiera będzie zmieniany. – Należy rekomendować opiniowany projekt do dalszych prac legislacyjnych – czytamy.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się