Dzieje sięGłogów

Kobiety w głogowskiej policji. Służbę doskonale godzą z rolami żon i matek3 min na czytanie

Kobiety w głogowskiej policji. Służbę doskonale godzą z rolami żony i matki 3

Panie w policji wykonują wiele bardzo ważnych zadań, na wszystkich szczeblach i w różnych komórkach organizacyjnych – od stanowisk wykonawczych do stanowisk kierowniczych. Pracują w służbie prewencyjnej, ruchu drogowego, kryminalnej, dochodzeniowo – śledczej i wspierającej działalność policji. Tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres.

O tym, jakie zajmują stanowiska decydują głównie kwestie charakteru, predyspozycje oraz wiedza. Są one niejednokrotnie komendantami, naczelnikami i kierownikami ogniw. Z jednej strony są stanowcze, z drugiej wrażliwe na każdą krzywdę. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki.

– Początkowo panie pracowały w policji na stanowiskach administracyjnych. Z czasem coraz więcej kobiet podejmowało pracę w służbie prewencyjnej, a obecnie można je spotkać we wszystkich pionach – kryminalnym, dochodzeniowo – śledczym, prewencji, ruchu drogowego i wspierającym działalność policji – mówi Bogdan Kaleta, oficer głogowskiej policji.

Dzisiaj uczestniczą m.in. w zabezpieczeniach imprez masowych, biorą udział w konwojach, pracują przy skomplikowanych śledztwach, wykonują oględziny na miejscach zdarzeń, patrolują ulice, są też przewodnikami psów służbowych. Świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich oraz prewencji kryminalnej. Ich pomoc jest nieoceniona przy rozmowach na przykład z ofiarami przemocy, czy gwałtów.

Należy też wspomnieć o paniach pracujących na etatach cywilnych. Znajdziemy je głównie na stanowiskach administracyjno – biurowych. To one m.in. dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się kwestiami finansowymi i kadrowymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie jednostki policji i odpowiednia realizacja zadań nie byłyby możliwe.

W głogowskiej policji pracuje 60 pań, z czego 36 jako policjantki, a 24  pracuje na stanowiskach cywilnych. To oznacza, że średnio co czwarta osoba pracująca lub służąca w głogowskiej policji, to kobieta.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się