Dzieje sięFotoGłogów

Kolegiata ustrojona jak do ślubu. To pierwsze w historii święcenia kapłańskie2 min na czytanie

Kolegiata ustrojona jak do ślubu. To pierwsze w historii święcenia kapłańskie

Głogowianin Wojciech Grzegorek został dzisiaj (29.05) wyświęcony na księdza. Wielką uroczystość z tej okazji zorganizowano w kolegiacie. To były pierwsze święcenia kapłańskie w historii tej świątyni.

Pierwsze i niezwykłe, gdyż diakon Wojciech Grzegorek należy do duchowieństwa włoskiej diecezji Ariano Irpino-Lacedonia. Do kapłaństwa przygotowywał się w Stowarzyszeniu Cichych Pracowników Krzyża, będzie w nim także kapłanem. Dlatego na jego uroczyste święcenia przyjechali goście z tej wspólnoty z odległych stron. Na uroczystej mszy w kolegiacie byli także rodzina i znajomi.

-To historyczne wydarzenie w skali parafii, a także miasta Głogowa – powiedział biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, który koncelebrował mszę. Faktycznie kolegiata jest dziś pięknie ustrojona, jak do ślubu. Święcenia kapłańskie odbywają się według tradycyjnych obrzędów, w asyście księży, których przybyło dziś bardzo wielu. Nie tylko z naszej diecezji, ale także z Włoch i z innych krajów.

W niedzielę nowy ksiądz odprawi swoją pierwszą mszę – tzw. prymicyjną. Cisi Pracownicy Krzyża, w których będzie służył głogowianin, to stowarzyszenie założone w 1950 r. przez włoskiego kapłana bł. Luigiego Novarese. Zajmuje się chorymi i niepełnosprawnymi. Cisi pracownicy prowadzą w Głogowie dom rekolekcyjno-formacyjny.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się