Dzieje sięGłogów

Kolejny jubilat oddał krew! Zamiast się bawić i pić szampana, wolą zrobić dobry uczynek1 min na czytanie

Kolejny jubilat oddał krew! Zamiast się bawić i pić szampana, wolą zrobić dobry uczynek

Kolejny jubilat, który ukończył 18. rok życia, oddał krew! To postawa godna naśladowania. Było pamiątkowe zdjęcia i życzenia. Kto nie jest zorientowany, to przypominamy, że krwiodawcą można zostać dopiero, gdy się skończy 18 lat. Ta bariera wiekowa to może być specjalna okazja, dlatego w naszym mieście trwa akcja zachęcania młodzieży, aby z okazji osiemnastki przychodziła oddawać krew potrzebującym. – Są tacy odważni, dobrzy, młodzi ludzie – przyznaje szefowa głogowskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Agata Gnap.

Dla nich powstała specjalna strona na Faceeboku „18-latki oddają krew”. Na pamiątkę można mieć na niej swoje zdjęcie zrobione w centrum krwiodawstwa, w chwili, gdy się oddaje krew. W albumie jest 110 zdjęć 18-latków, którzy przyszli na progu dorosłości podarować komuś życie. Ale to i tak nie wszyscy, bo niektórzy z nich – a jest takich osób spora grupa – nie chcą się pokazywać publicznie. – Osiemnastolatkom nie tylko pobieramy krew. Są oczywiście życzenia, są także upominki – dodaje.

Radoxim 5

Oczywiście na początek każdy musi przejść weryfikację. Jest sporo obostrzeń, np. nie można oddać krwi, gdy się robiło przekłucia, tatuaże albo miało jakieś zabiegi chirurgiczne w ostatnim półroczu. Badają krew pod kątem zawartości hemoglobiny, jak za mało, to też się nie nadaje. Poza tym są badania na żółtaczkę typu B i C, HIV i kiłę. Te choroby także dyskwalifikują. Trzeba wypełnić szczegółową ankietę kwalifikacyjną, a potem jest spotkanie z lekarzem, który ostatecznie decyduje, czy dany ochotnik się nadaje na dawcę.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się