Dzieje sięGłogów

Kolejny krok do przywrócenia połączenia kolejowego na linii Leszno – Głogów. Województwa się dogadały2 min na czytanie

W grudniu pojedziemy do Leszna i to nawet z prędkością 120 km/h

Połączenia kolejowe na linii Leszno – Głogów przez Wschowę będą organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Takie ustalenia podjęły właśnie władze trzech samorządów regionalnych zaangażowanych w reaktywację kursów.

Sytuacja w przypadku tej trasy jest o tyle skomplikowana, że zaledwie 45-kilometrowy odcinek linii kolejowej nr 14: Łódź Kaliska – Zasieki do granicy Polski, akurat pomiędzy Lesznem a Głogowem aż dwukrotnie przecina granice administracyjne województw. Dlatego w sprawę zaangażowane są władze trzech regionów: Dolnego Śląska, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Najdłuższy odcinek trasy jest położony na terenie województwa lubuskiego. Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym to decyduje, że marszałek Województwa Lubuskiego powinien stać się organizatorem przewozów.

Radoxim 5

Kolejnym etapem uzgodnień ma być podpisanie porozumień międzywojewódzkich. Jego projekt zostanie przygotowany przez organizatora czyli urząd marszałkowski województwa lubuskiego. Jak tylko infrastruktura i samorządy będą gotowe, to uruchomienie kursów pociągów nastąpi w grudniu tego roku. Będzie to oznaczać powrót, po ośmiu latach przerwy, trasy na mapę czynnych w ruchu pasażerskim odcinków sieci kolejowej.

Fragment linii kolejowej nr 14, o którym mowa, od 2011 r. nie jest wykorzystywany w regularnym ruchu pasażerskim. W marcu tego roku rozpoczął się jej remont, który umożliwić ma przywrócenie pasażerskiego ruchu regionalnego. Między innymi też mają być wyremontowane perony na stacjach i przystankach Lasocice, Wschowa, Stare Drzewce i Głogówko.

Więcej czytaj też tutaj:

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się