Artykuł InformacyjnyExtra

Koloryzacja włosów bez amoniaku. Jak działa i czym się charakteryzuje?3 min na czytanie

Koloryzacja włosów bez amoniaku. Jak działa i czym się charakteryzuje?

Klasyczne farby do włosów są świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chciałaby zmienić swój wygląd lub ukryć oznaki procesów starzenia. Jednakże zbyt częste farbowanie włosów może stać się powodem utraty kondycji i blasku przez nasze pasma. Rozwiązaniem mogą okazać się farby do włosów bez amoniaku – czym się one charakteryzują i jak często można ich używać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Jak działa farba do włosów?

Farba do włosów jest świetnym narzędziem, które pozwala w prosty sposób wprowadzić nieco świeżości do naszego wyglądu. Może nam ona pomóc niezależnie od tego, czy chcemy jedynie przykryć siwe fragmenty naszej fryzury, czy całkowicie odmienić jej kolor. Farbowanie włosów może się jednak okazać dla nich pewnym obciążeniem. Dlaczego?

Żeby dobrze zrozumieć, w jaki sposób działają farby do włosów bez amoniaku czy te, które zawierają ten składnik, musimy pokrótce przyjrzeć się temu, jak wyglądają nasze włosy w większym zbliżeniu. Każdy z nich ma rdzeń, który jest otoczony specjalną osłoną włosową. Ta osłona składa się z łusek włosowych, które są ułożone w nachodzący na siebie sposób. Różne procesy pielęgnacyjne mogą wpłynąć na łuski włosowe, podnosząc je lub opuszczając.

Jakie ma to znaczenie dla kondycji naszej fryzury? Całkiem spore, ponieważ łuski włosowe nie tylko służą ochronie włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale pomagają też zachować w jego wnętrzu wszystkie substancje niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

Farba do włosów bez amoniaku lub taka, która zawiera ten składnik, powinna wejść w interakcję nie tylko z powierzchnią włosa, ale przede wszystkim jej rdzeniem. W innym wypadku koloryzacja włosów nie przyniesie oczekiwanych efektów a kolor nie zostanie z nami tak długo, jakbyśmy tego chcieli. Właśnie dlatego w farbach stosuje się amoniak, który ma właściwości spulchniające, czyli podnoszące łuski włosowe i pomagające pigmentowi farby połączyć się z naturalnym kolorem włosa.

Farby do włosów bez amoniaku a koloryzacja włosów

Czy farby do włosów bez amoniaku działają inaczej niż te, które zawierają ten składnik? Nie – ich działanie także polega na spulchnieniu włosa, ale służy do tego po prostu inna substancja. Amoniak jest stosunkowo mocną substancją i cechuje się silnym działaniem spulchniającym. W przypadku użycia farb, które go zawierają, będziemy musieli odczekać większy interwał czasowy pomiędzy jedną koloryzacją włosów a drugą.

Farby do włosów bez amoniaku przeważnie jako substancję spulchniającą wykorzystują monoetyloaminę, która jest delikatniejsza dla struktury włosa niż amoniak. W dalszym ciągu będzie ona w stanie odpowiednio podnieść łuski włosowe i sprawić, że farba połączy się trwale ze strukturą włosa, jednak zrobi to w nieco delikatniejszy sposób niż amoniak.

Co więc wyróżnia farby do włosów bez amoniaku? Przede wszystkim fakt, że można je stosować częściej. Nie działają one na włosy tak silnie jak amoniak i ich użycie jest bardziej wskazane w sytuacji, kiedy koloryzacja włosów ma być wykonywana przez nas częściej.

Zobacz inne