Komunikacja miejska u progu rewolucji. Co się zmieni?

Komunikacja miejska u progu rewolucji. Co się zmieni? 4

Od 1 czerwca wielkie zmiany w miejskiej komunikacji autobusowej. Nowe trasy, nowe linie, nowe rozkłady jazdy, nowa numeracja linii, dziewięć nowych przystanków, większa częstotliwość przejazdów. O tym informowali dziś na konferencji prasowej prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz prezesi spółki Komunikacja Miejska Piotr Miselis i Anna Bryl.

ARRA

Wiadomości o zmianach znajdziecie w specjalnie wydanych bezpłatnych informatorach, które będą dostępne w autobusach, urzędach, czy szkołach. Wielkie schematy nowej sieci znajdą się w autobusach i każdej wiacie przystankowej. Rozkłady jazdy będą dostępne w mobilnym systemie informacji pasażerskiej „myBus”.

1

-Komunikacja od czerwca będzie jeszcze bardziej dostępna i przyjazna dla głogowian. Zmiany są ukierunkowane na mieszkańców, odpowiadają na ich potrzeby i mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej – zapewnia prezydent Rafael Rokaszewicz podkreślając, że rewolucja wynika z zasięgnięcia opinii mieszkańców. – Zmieniają się trasy jazdy autobusów, cykle kursowania, autobusów będzie więcej i jeździć będą częściej. Ale jest jeszcze jedna ważna zmiana. Dzieci oraz młodzież ucząca się do 26 roku życia, będą jeździć nieodpłatnie – mówi prezydent.

Dodatkowym bonusem będą preferencje jakie otrzymają ci, którzy kupią miesięczne bilety na kolejne linie. Każdy autobus będzie wyposażony też w kasownik umożliwiający zapłacenie kartą bankomatową. Będzie też możliwość zasilenia głogowskiej karty miejskiej przez internet. – To podstawowe zmiany wychodzące naprzeciw szybkości i pełnej dostępności do korzystania z autobusu – dodaje prezes Komunikacji Miejskiej Piotr Miselis.

Po zmianie sieć głogowskiej komunikacji miejskiej tworzyć będzie 9 linii, łatwiejszych do zapamiętania oznaczeniach od „0” do „9” zamiast „pięćdziesiątek”. Bez zmian pozostanie jedynie linia „0”, ale nie będzie linii o numerze „4”, to rezerwa na przyszłość. Zmiany nie polegają na obcięciu piątek w dotychczasowej numeracji, bo sieć się zmieni ze względu na uruchomienie nowych linii, modyfikację przebiegów tras, a także wycofanie niektórych linii i zastąpienie ich innymi połączeniami.

– Od 12 lat nie było większych zmian w rozkładach jazdy, prześledziliśmy strukturę rozkładów jazdy. Stwierdziliśmy, że najwyższy czas wprowadzić zmiany, bo zmienił się obraz komunikacyjny miasta, powstawały nowe osiedla i ulice. Cały ubiegły rok poświęciliśmy na konsultacje z mieszkańcami. 600 osób odpowiedziało w ankietach na przystankach i autobusach, prawie 300 zgłosiło się do nas, by przedstawić potrzeby. W ślad za tym stworzyliśmy mapę połączeń, która, jak myślę, będzie w pełni odpowiadała potrzebom mieszkańców – wyjaśnił prezes Piotr Miselis.

Dodał, że spółce zależało na tym, by autobusów jeździło więcej, w określonych „taktach”, w równych odstępach czasowych, by autobusy nie jeździły też „stadami”, co najbardziej zwracało uwagę pasażerów. Mieszkańcy mają się niebawem w praktyce przekonać, że od czerwca będzie można wszędzie dojechać i wrócić bez długiego oczekiwania na autobus.

– Zmieniamy również jakościowe podejście. W ciągu ostatnich 4 lat kupiliśmy 19 nowych autobusów, w planach mamy kolejne. Komunikacja Miejska złożyła wnioski o dofinansowanie kolejnych zakupów, jeśli pojawią się unijne środki, to ich dokonamy – dodał prezydent.

Jak będzie wyglądać od czerwca nowa sieć komunikacyjna Głogowa? Zobacz!

Nowe numery autobusów od czerwca:

 • „1” – obecna linia 61
 • „2” – obecna linia 52
 • „3” – obecna linia 53
 • „5” – planowana linia 55
 • „6” – obecna linia 50
 • „7” – obecna linia 57
 • „8” – planowana linia 58 – połączenie obecnej linii 56 i 54
 • „9” – planowana linia 59 – połączenie obecnej linii 56 i 54
 • „0” – bez zmian
Podziel się informacją ...
 • 71
 •  
 •  
 •  
 •  
 •