Zamknij

Kredyt a umowa na czas określony. Co warto wiedzieć?

12:36, 11.02.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 13:23, 14.02.2022
Skomentuj
reo
Kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przez bank w trakcie podejmowania decyzji dotyczącej udzielenia kredytu, jest sytuacja finansowa danej osoby. Największą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli natomiast chcemy starać się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny, a nie jesteśmy zatrudnieni na stałe, to nic straconego. Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie masz szanse na podpisanie z bankiem zobowiązania finansowego, posiadając umowę na czas określony.

Wnioski o udzielenie kredytu danej osobie są dokładnie przez bank sprawdzane i analizowane. Ich weryfikacja może trwać nawet kilka miesięcy. Decyzja jest podejmowana według polityki i zasad danego banku. Na szacowanie ryzyka kredytowego składa się wiele czynników - bank musi zyskać pewność, że dana osoba będzie w stanie terminowo spłacać zobowiązanie. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas określony i chcemy starać się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny, to warto zadbać o kilka istotnych kwestii, które będą mieć duży wpływ na decyzję banku.

Podnieś swoje szanse na otrzymanie kredytu

Na decyzję o przyznanie nam kredytu przez bank będzie miał znaczenie czas pozostały do końca trwania umowy o pracę. Jeśli wygasa ona za 2 lub 3 miesiące, to wtedy istnieją małe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Okres pozostały do trwania umowy powinien wynosić minimum 6 miesięcy. Kolejny czynnik to okres zatrudnienia. Jeśli pracujemy w danej firmie krócej niż pół roku, wtedy również jest większe ryzyko, że nasz wniosek o kredyt zostanie przez bank odrzucony. Najlepiej, gdyby okres zatrudnienia wynosił przynajmniej 12 miesięcy. Bank zweryfikuje, czy z pracodawcą zawieraliśmy wcześniej inne umowy. Jeśli tak, działa to na naszą korzyść, ponieważ mamy ciągłość zatrudnienia.

Jakie czynniki wpływają na naszą zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do terminowego spłacania zobowiązania. Bank przy weryfikacji wniosku bierze pod uwagę nasze dochody, miesięczne wydatki oraz zobowiązania finansowe, w tym zadłużenia z kart kredytowych. Bank może poprosić o historię rachunku bankowego za ostatnie 6 lub 12 miesięcy. Niektóre banki wymagają wyłącznie wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące. Dużą rolę w uzyskaniu kredytu może odegrać nasza historia kredytowa. Terminowe spłacanie poprzednich zobowiązań postawi nas w dobrym świetle. Będzie to sygnał dla banku, że pilnujemy dat zapłat za raty i nie mamy problemów z ich uregulowaniem.

Na ocenę zdolności kredytowej składa się też wiek, stan cywilny, majątek, staż pracy, wykonywana profesja, wykształcenie oraz liczba osób będąca na naszym utrzymaniu. Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, to zadbajmy, aby posiadać wymagany przez bank wkład własny (w większości banków wynosi 10-20 proc.). Dobrze byłoby, gdybyśmy mieli nieco więcej, niż jest wymagane. Dla osób z umową o pracę na czas określony będzie miało to duże znaczenie. Jeśli chcemy podnieść szanse na otrzymanie większego kredytu, warto zadbać o dodatkowe źródło dochodu (np. druga praca na umowę cywilnoprawną). Warto również poprosić pracodawcę o zaświadczenie, w którym oznajmia chęć przedłużenia z nami umowy.

Sprawdź oferty w różnych bankach

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, banki przy udzielaniu kredytów kierują się swoimi zasadami i polityką. Stosują zazwyczaj indywidualne podejście do wniosków złożonych przez osoby, które pracują na umowę o pracę na czas określony. Nie musimy się od razu obawiać, że na samym starcie otrzymamy negatywną odpowiedź. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych banków i sprawdzić, gdzie otrzymamy najkorzystniejsze warunki kredytowe. Radzimy skorzystać ze sprawdzonej i polecanej internetowej porównywarki oraz kalkulatora kredytów. Polecany serwis znajdziesz pod adresem: https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%