Dzieje sięGłogów

Kryzys? W starostwie wydali mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem2 min na czytanie

Kryzys? W starostwie wydali mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem

W Starostwie Powiatowym w Głogowie wyliczają, że na początku ubiegłego roku – w styczniu i lutym – wydano 96 pozwoleń na budowę. – W roku bieżącym, w tym samym okresie, 79 – wylicza Dominika Kliber, rzecznik prasowy starostwa.

To mniej, a przecież wydawać mogłoby się, że przecież łagodna zima sprzyja inwestycjom. – Przestojów nie było, bo roboty w budowlance zawsze sporo. Choć ludzie coraz częściej narzekają na, że jest drogo, że pieniędzy coraz mniej – usłyszeliśmy w firmach budowlanych.

Radoxim 5

Ekonomiści zwracają uwagę na to, że również w Głogowie da się odczuć zbliżający się kryzys w gospodarce. – Ceny materiałów budowlanych w ciągu roku wzrosły nawet o kilkanaście procent – mówi Izabella Cech, ekonomistka i wykładowca na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Nie ukrywa, że coraz mniej ludzi stać na zakup własnego mieszkania lub budowę domu – nawet tutaj, gdzie wielu z nas znajduje zatrudnienie w KGHM.

– W Głogowie połowa społeczeństwa to ludzie w wieku powyżej 50 roku życia. Pensje, poza KGHM-em, wbrew pozorom nie są wysokie. Zarabiając 2-3 tys. zł na rękę nie stać nas na kredyty hipoteczne. Ważne jest też to, że młodzi głogowianie wzbraniają się od pożyczek – a gdy zapada decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w wieku 30 lat, to okazuje się, że jest problem. Banki, bez wcześniejszej historii kredytowej, niechętnie ich po prostu udzielają – wyjaśnia.

O tym, że ceny materiałów budowlanych rosną w zawrotnym tempie, słychać na budowach. Byliśmy dziś (5.03.) na Brzostowie, gdzie w górę pną się mury. – Taka działka, około 12-15 arowa, to wydatek rzędu nawet 250 tys. zł – mówi jeden z budowlańców. I kiwa z niedowierzania głową, bo dla niego to ogromne pieniądze. – Dwa-trzy razy tyle trzeba jeszcze wydać na dom – nie ukrywa.

Według specjalistów w najbliższych miesiącach prędzej będziemy zaciskać pasa, niż wydawać pieniądze – nawet na inwestycje.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się