ExtraGłogów

Krzysztof Jeleń Zasłużony dla Dolnego Śląska. Wyróżnienie dla głogowskiego poety1 min na czytanie

Jeleń Zasłużony dla Dolnego Śląska. Radni wojewódzcy wreszcie dali tę odznakę głogowskiemu poecie

Tak, to prawda. Głogowskiemu poecie Krzysztofowi Jeleniowi przyznano srebrną odznakę honorową Zasłużony dla Dolnego Śląska.

Decyzję podjęli radni województwa dolnośląskiego. Podobno decyzja czekała od jakiegoś czasu z powodu pandemii. Aż wreszcie zapadła. Jak czytamy w uzasadnieniu, Krzysztof Jeleń otrzymał tytuł za swoje dokonania literackie, za upowszechnianie literatury oraz za działalność w Związku Literatów Polskich, oddział w Zielonej Górze.

Krzysztof Jeleń pracuje jako nauczyciel języka francuskiego w szkole średniej, ale – jak czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody – jest także poetą i redaktorem literackim, animatorem kultury i tłumaczem języka francuskiego. Jest członkiem właśnie Związku Literatów Polskich, który go przedstawił do zaszczytnej nagrody, oraz Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego.

Wydał osiem zbiorów wierszy, a także opracował almanach twórców głogowskich. Jest także autorem ośmiu książek literackich. Jego zasługą jest to, że jako przewodniczący Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego propaguje i upowszechnia twórczość literacką w Głogowie i od lat organizuje w naszym mieście głośne w regionie Konfrontacje Literackie.

Jest znanym i cenionym poetą oraz tłumaczem literatury francuskiej. W 2019 r. powstał o nim film. Radni wojewódzcy uznali, że przyznanie mu medalu będzie uhonorowaniem jego zasług na polu pracy literackiej z okazji 100 – lecia powstania Związku Literatów Polskich.
RED

Zobacz inne

Więcej w Extra