Dzieje sięGłogów

Książka o kolegiacie nagrodzona2 min na czytanie

Wybijają okolicznościową monetę o nominale jednego Grosza Kolegiackiego z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

W sobotę (23.10.) we Wrocławiu odbył się finał czwartej edycji konkursu im. Anatola Omelaniuka na najlepszą książkę regionalistyczną wydaną w 2020 roku, organizowanego przez Radę Krajową Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP oraz Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne. Patron nagrody był wybitnym regionalistą, wielce zasłużonym w szerzeniu idei regionalnych i inspirowaniu stowarzyszeń regionalnych do działań na rzecz małych ojczyzn. Wielokrotnie też odwiedzał nasze miasto.

Najważniejszą informacją jest fakt przyznania przez Kapitułę Konkursową głównej nagrody publikacji wydanej przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej pt. „Kolegiata w Głogowie. Historia – odbudowa – zabytek. W uzasadnieniu nagrody czytamy, że publikacja łączy w sobie walory poznawcze, estetyczne, popularyzatorskie i wysoki kunszt edytorski. Publikacja, na łamach której, obok opisu dziejów tej najstarszej głogowskiej świątyni, znajdziemy m.in. wiele niepublikowanych wcześniej fotografii przedwojennych – zaprezentowana została publicznie pierwszy raz w naszym mieście podczas ubiegłorocznych obchodów 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie. Jej autorami są: Antoni Bok, Jerzy Dymytryszyn, Marek Robert Górniak, Andrzej Sadowski i ks. Rafał Zendran.

W związku z ubiegłoroczną sytuacją epidemiologiczną, wręczono również zaległe nagrody za 2019 rok. I tu również nie zabrakło akcentów związanych z Ziemią Głogowską. Nagrodę Specjalną przyznano członkowi Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – Markowi Robertowi Górniakowi za publikację pt. „Pamiętniki i wspomnienia osadników rejonu gminy Grębocice (zeszyt 5), które są kontynuacją wyjątkowej, kilkutomowej serii wspomnień i relacji pierwszych osadników i ich potomków na terenie Ziemi Głogowskiej. Wspomniana seria stanowi nieocenione źródło do badań nad społecznościami lokalnymi Ziem Odzyskanych po 1945 roku a każdy z jej tomów cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności.

Wręczenie wspomnianych wyróżnień odbyło się w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu w trakcie II Spotkań z Książką i Prasą Regionalną. A wszyscy zainteresowani nabyciem nagrodzonej publikacji kolegiackiej, mogą ją nabyć m.in. w bibliotece PWSZ oraz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
RED
źródło: Dariusz Czaja

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się