Extra

Kto na emeryturze i ile potrzebuje pieniędzy… Warto przeczytać ciekawe dane2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 397

Na emeryturze jest dobrze tym, którym zdrowie dopisuje, mają pieniądze, a wokół opiekuńcze dzieci i wnuki. Pozostali emeryci narzekają, łykają tabletki i płaczą, wspominając czasy, gdy byli młodzi.Niektórym emerytura wydaje się wymarzonym rajem, kiedy wreszcie będzie można zrealizować plany, na które nie było czasu. Trzeba przyznać, że w naszym regionie bardzo często tak jest, bo wiele osób ma emerytury z KGHM. Ostatnie badania ARC Rynek i Opinia na próbie 1200 Polaków w wieku 18 – 64 lata dowodzą, że 27 proc. Polaków zamierza na emeryturze pracować tak długo, jak to możliwe, a tyle samo zamierza się utrzymywać z emerytury, tylko 6 proc. z oszczędności, a 3 proc. liczy na wsparcie rodziny.

Dla ponad połowy Polaków (60 proc. ) kwota za jaką można się utrzymać, mieści się w przedziale między 1 tys. a 2 tys. 999 zł, 4 proc. deklarowało, że na emeryturze będzie potrzebowało więcej środków niż ma obecnie, a tyle samo, że wystarczająca kwota do utrzymania dla emeryta to najmniej 7 tys. zł na miesiąc. 12 proc. ankietowanych nie zamierza będąc na emeryturze wspierać bliskich, nie oczekuje także wsparcia z ich strony, a 17 proc. uważa inaczej.

Z danych ZUS wynika, że liczba pracujących emerytów w ostatnich czterech latach wzrosła aż o 30 proc. Na Dolnym Śląsku prawie 15 proc. aktywnych zawodowo emerytów pracuje w zakładach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Przeciętny wiek aktywnego zawodowo emeryta wynosi nieco ponad 66 lat. Kontynuują pracę nie tylko, żeby osiągać wyższe dochody, ale również ze względu na podwyższenie wysokości emerytury. Na emeryturze pracują głównie kobiety (56 proc.). Pod koniec grudnia ubr. pracowało 742 tysiące emerytów, czyli 13 proc. z 5,5 mln osób, którym ZUS wypłaca co miesiąc emeryturę.

Prawie 40 proc. z nich to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Własną działalność prowadzi 29,2 proc., a na umowę – zlecenie pracuje 25,8 proc. Do tego trzeba dodać jeszcze seniorów, którzy nie przeszli na emeryturę mimo przekroczenia wieku emerytalnego. Według najnowszych danych ZUS przeciętna wysokość emerytury w marcu 2018 r. wynosiła 2 tys. 179 zł brutto. Przy czym średnie świadczenie pobierane przez mężczyzn wynosiło 2 tys. 717 zł, natomiast przez kobiety 1 tys. 817 zł. Jak podaje ZUS, od marca 2019 najniższa emerytura wzrosła do 1 tys. 100 zł brutto dla kobiet, które mają przepracowane 20 lat lub mężczyzn z 25-letnim stażem.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Extra