RadwaniceRegion

Kultura w Radwanicach wkracza na kolejny poziom2 min na czytanie

Kultura w Radwanicach wkracza na kolejny poziom

Ekran LED, okulary VR, kamera panoramiczna 360 stopni – taki sprzęt trafi do Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach. Z nowym nabytkiem związanych jest wiele planów, przede wszystkim dotarcie z kulturą do tych, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć osobiście w wydarzeniach i imprezach organizowanych przez GOK.

– Kupiliśmy 4,5-metrowy ekran LED, który jest ekranem mobilnym. Dzięki temu możemy go swobodnie przemieszczać po terenie gminy. Chcielibyśmy, aby każdy miał dostęp do kultury, a z sołectw trudno wszystkim się dostać do Radwanic. Aby walczyć z tym wykluczeniem komunikacyjnym, to my będziemy docierać z kulturą do mieszkańców – podkreśla Bartosz Hejmej, dyrektor GOK-u. Na ekranie będą wyświetlane relacje z różnych imprez i wydarzeń organizowanych na terenie gminy. Innymi słowy będzie to nowoczesne kino objazdowe. Będzie można wykorzystywać ekran do pokazywania filmów edukacyjnych czy bajek dla dzieci.

Radoxim 5

To jednak nie wszystko, co planuje ośrodek kultury w związku z pojawieniem się nowego sprzętu. – Zaprojektowaliśmy i niebawem stworzymy studio nagrań VR. Mamy już kamerę 360 stopni i do tego okulary VR, czyli najprościej tłumacząc chodzi o rzeczywistość wirtualną. Chcemy dotrzeć dzięki temu do osób z niepełnosprawnościami lub starszych. Nagramy, jak zmienia się otoczenie w Radwanicach i będą je mogli zobaczyć dzięki okularom – wyjaśnia Hejmej. Kamera posłuży również do nagrywania występów, które będą udostępniane w Internecie w formie filmów 360 stopni.

Kolejne działanie to stworzenie studia nagrań. – Często nagrywamy wokale naszych zespołów i musimy wynajmować jakieś studio, a dzięki temu dofinansowaniu stworzymy swoje. Poza tym chcemy zacząć nagrywać audiobooki. Jest nawet taki ambitny plan, aby stworzyć baśń o naszych trzech słoniach. Chcemy zaangażować w to naszych mieszkańców, a także nagrać tę historię w języku łemkowskim – opowiada dyrektor GOK-u.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki projektowi “Konwersja cyfrowa domów kultury”. Jego koszt to 138 tys. 800 złotych. Dodajmy, że w całej Polsce dofinansowanie tego typu otrzymało 200 placówek.

RED

Zobacz inne

Więcej w Radwanice