Historia

Lapidarium poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II2 min na czytanie

Lapidarium poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II 1

11 listopada 2006 roku w Święto Niepodległości, uroczystą mszą świętą odprawianą przez biskupa Adama Dyczkowskiego odsłonięto „Bibliotekę Świętego Pielgrzyma” – lapidarium poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Pomnik postawiono na fundamentach po byłym kościele św. Piotra.

W ścianie prezbiterialnej znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem papieża Polaka. Tuż obok część cegieł układa się we wzór krzyża. Całość obiektu jest obsadzona roślinnością i odpowiednio oświetlona.

– Pracami nad realizacją wszystkich etapów projektowania i budowy pomnika kierowali profesor Eugeniusz Józefowski oraz doktor Adam Olejniczak przy współpracy innych pracowników i studentów głogowskiej PWSZ. Myśli Jana Pawła II wyselekcjonował doktor Antoni Jeżowski – przypomina Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Lapidarium jest tak zaplanowane, by osoba wchodząca, stojąc, skupiała uwagę na tekstach o tematyce społecznej umieszczonych na murze, a klęcząc – na treściach duchowych. – Ten, kto by chciał przysiąść, może odczytać fragmenty tekstów filozoficznych umieszczone na murze i podłożu – zauważa.

Trwają obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II (18 maja). Z tej okazji w lapidarium złożono symboliczne kwiaty, zapalono znicze. Ze łzami w oczach w to miejsce spogląda Maria Zgud (55 l.) z Przedmościa, która wspomina Karola Wojtyłę. – Dobry człowiek – mówi. Kiedy zostawał papieżem chodziła do szkoły podstawowej. – I mogę powiedzieć, że był ze mną od zawsze. Jestem z tego pokolenia, które miało szansę wychowywać się przy papieżu Polaku. Kościół w naszej wsi pękał w szwach. Byliśmy wówczas bardzo religijnym narodem. Jan Paweł II potrafił nawracać ludzi, dawać im nadzieję i wiarę – pamięta.

Głogowianie odwiedzają pomnik poświęcony naszemu papieżowi. Krystynie Samosiuk (56 l.), spacerującej wokół pomnik, przypominają się ostatnie chwile życia papieża. – Śmierć papieża była czymś, co wcześniej trudno było sobie wyobrazić. Gdy odbywał się pogrzeb zwolniono nas szybciej z pracy. Abyśmy wspólnie z najbliższymi przeżyć te chwile – dodaje kobieta.

Sekwencje Ojca Świętego, umieszczane na wykonanych cegłach, odciskane były specjalnymi stemplami.
RED

Podziel się informacją ...
  • 41
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia