Historia

Legenda o cudownym drzewie jarzębiny2 min na czytanie

Legenda o cudownym drzewie jarzębiny

W XVII wieku pomiędzy miejscowymi katolikami a luteranami dochodziło do zatargów o świątynię farną, czyli kościół św. Mikołaja.W kronikach miejskich zapisana została wieść o zadziwiającym fakcie, który wydarzył się w 28 stycznia 1628 roku, czyli „dokładnie w dniu, w którym głogowscy katolicy dotarli na dwór cesarski z prośbą o zwrócenie im kościoła parafialnego”. Świątynią, na skutek decyzji Rady Miejskiej, zawładnęli wcześniej luteranie. Wieść niosła, że jedno z jarzębinowych drzew, które rosło na cmentarzu kościelnym „naprzeciw figury świętego Mikołaja” – mimo panującego wówczas siarczystego mrozu – zaczęło kwitnąć! Trwało to przez kilka następnych dni i ustało, ale już pierwszego października, czyli w dniu: „kiedy to wydany został we Wiedniu dekret o przywróceniu kościoła katolikom”, jarzębina ponownie rozkwitła! Głogowscy katolicy wierzyli więc, że patron miasta – święty Mikołaj, pragnął w taki szczególny sposób wyrazić radość z powrotu swojej świątyni w ich ręce.

Opowieść ta dotyczy gwałtownego okresu zatargów na tle religijnym, między katolikami a wyznawcami kościoła reformowanego. Kością niezgody w tej głogowskiej wojnie między nimi, stał się kościół parafialny św. Mikołaja, którego oddanie protestanci niejako wręcz wymusili na miejskich władzach, po odebraniu im kościoła w pobliskim Brzostowie. Oczywiście decyzja lokalnych władz nie spodobała się z kolei katolikom. Łatwo domyślić się więc, że dzisiejsza legenda, powstała w gronie właśnie tych ostatnich.

Ostatecznie sporny kościół wrócił w ręce katolików, a luteranom pozwolono na budowę świątyni, znanej w historii Głogowa jako Kościół Pokoju – pierwszy i jeden z trzech, jakie powstały wówczas na Śląsku. Do dzisiejszych czasów przetrwały jednak tylko dwa pozostałe – w Jaworze i Świdnicy. A w Głogowie czasu próby nie przetrwał nawet następca świątyni Pokoju – kościół Łodzi Chrystusowej, który został zniszczony w czasie ostatniej wojny a jego pozostałości wyburzono ostatecznie w latach sześćdziesiątych.
Dariusz A. Czaja (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Historia