Zamknij

Legenda o cudownym drzewie jarzębiny

13:05, 03.10.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 21:01, 04.10.2019

W XVII wieku pomiędzy miejscowymi katolikami a luteranami dochodziło do zatargów o świątynię farną, czyli kościół św. Mikołaja.W kronikach miejskich zapisana została wieść o zadziwiającym fakcie, który wydarzył się w 28 stycznia 1628 roku, czyli "dokładnie w dniu, w którym głogowscy katolicy dotarli na dwór cesarski z prośbą o zwrócenie im kościoła parafialnego". Świątynią, na skutek decyzji Rady Miejskiej, zawładnęli wcześniej luteranie. Wieść niosła, że jedno z jarzębinowych drzew, które rosło na cmentarzu kościelnym "naprzeciw figury świętego Mikołaja" - mimo panującego wówczas siarczystego mrozu - zaczęło kwitnąć! Trwało to przez kilka następnych dni i ustało, ale już pierwszego października, czyli w dniu: "kiedy to wydany został we Wiedniu dekret o przywróceniu kościoła katolikom", jarzębina ponownie rozkwitła! Głogowscy katolicy wierzyli więc, że patron miasta - święty Mikołaj, pragnął w taki szczególny sposób wyrazić radość z powrotu swojej świątyni w ich ręce.

Opowieść ta dotyczy gwałtownego okresu zatargów na tle religijnym, między katolikami a wyznawcami kościoła reformowanego. Kością niezgody w tej głogowskiej wojnie między nimi, stał się kościół parafialny św. Mikołaja, którego oddanie protestanci niejako wręcz wymusili na miejskich władzach, po odebraniu im kościoła w pobliskim Brzostowie. Oczywiście decyzja lokalnych władz nie spodobała się z kolei katolikom. Łatwo domyślić się więc, że dzisiejsza legenda, powstała w gronie właśnie tych ostatnich.

Ostatecznie sporny kościół wrócił w ręce katolików, a luteranom pozwolono na budowę świątyni, znanej w historii Głogowa jako Kościół Pokoju - pierwszy i jeden z trzech, jakie powstały wówczas na Śląsku. Do dzisiejszych czasów przetrwały jednak tylko dwa pozostałe - w Jaworze i Świdnicy. A w Głogowie czasu próby nie przetrwał nawet następca świątyni Pokoju - kościół Łodzi Chrystusowej, który został zniszczony w czasie ostatniej wojny a jego pozostałości wyburzono ostatecznie w latach sześćdziesiątych.
Dariusz A. Czaja (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%