Dzieje sięFotoGłogów

Limity wiernych w kościołach, ale nie wszędzie się ich liczy8 min na czytanie

Limity wiernych w kościołach, ale nie wszędzie liczy się wiernych 5

Dziś (28.03.) Niedziela Palmowa – dla katolików jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. W trakcie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu. 

– Wówczas chrześcijanie z wielką radością witali palmami Jezusa – mówił nam Eugeniusz Klawiński (69 l.), który wybrał się o godz. 9 na mszę świętą do kościoła NMP Królowej Polski na Koperniku. – Dla osoby wierzącej to jest wielki dzień. Niestety ludzi w kościele może być mniej niż zwykle. Tutaj, jak pamiętam, zwykle w mszach świętach uczestniczyło nawet kilkaset osób – dodawał.

Obecnie limit wiernych to 80 osób. Przypomnijmy, że rząd nie zamknął kościołów, ale ograniczył w nich liczbę wiernych do jednej osoby na 20 mkw. A premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział o “teście” dla kościołów przed zbliżającymi się świętami. Jeżeli w Niedziele Palmową limity nie będą przestrzegane, to rząd może wprowadzić dodatkowe obostrzenia.

Sprawdziliśmy – w kościele NMP na Koperniku pod kościołem trwa liczenie wiernych. – Ludzie przychodzą znacznie szybciej, by mogli zostać wpuszczeni do środka. Czasami ktoś nie zrozumie, że więcej osób nie może wejść, coś powie, ale takie są przepisy – usłyszeliśmy od osoby, która akurat tam zajmuje się weryfikacją wpuszczanych do świątyni.

W kościele Bożego Ciała na Starym Mieście może przebywać łącznie 55 osób. – Na dole i na chórach – powiedziano nam. Zresztą informacje takie są też wywieszone na drzwiach świątyni. Tutaj także liczy się wiernych. Niestety we mszy św. o godz. 9.30 nie wszyscy mogli uczestniczyć.

Z kolei w kościele pw. św. Klemensa o godz. 9.30 nie było osoby odpowiedzialnej za liczenie wiernych. Ani pod kościołem, ani w kościele. Tutaj w trakcie mszy świętej może maksymalnie przebywać 35 osób.

Przypomnijmy, że wprowadzone obostrzenia obowiązują co najmniej do 9 kwietnia. “Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych” apelował przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki.
RED

Podziel się informacją ...
  • 35
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się