Dzieje sięGłogów

Łukasz Kolasiński tworzy w Głogowie oddział Związku Rezerwistów RP2 min na czytanie

Łukasz Kolasiński tworzy w Głogowie oddział Związku Rezerwistów RP

Chciał zostać żołnierzem, lecz nie wyszło. Długo by opowiadać, co się stało. O trudnościach, słabościach, wzlotach i upadkach. – Odbyłem zasadniczą służbę wojskową, a potem zostałem żołnierzem nadterminowym. Przez rok służyłem w I Brygadzie Saperów w Brzegu – opowiada o sobie. Ale potem… zrezygnował. – Bo to było dla mnie za daleko z Głogowa – mówi na początku.

Po namyśle jednak przyznaje, że było inaczej. Musiał zrezygnować przez alkohol. – Mój problem z alkoholem zaczął się właśnie wtedy. Musiałem przez to iść do cywila. Z pracą było potem tak… Najpierw jedna, potem druga, trzecia. Miałem wiele prac. Wszystkie traciłem przez picie. Przeszedłem cztery terapie. Przepiłem trzy mieszkania i dwa samochody – wzdycha na wspomnienie, co stracił.

Rok temu miał wypadek, który pokrzyżował mu plany i jeszcze bardziej wszystko utrudnił. Wypadek na budowie. – Oczywiście po pijanemu – przyznaje. Spadł z wysokości i złamał biodro. Przeszedł bardzo poważną operację. W nodze ma teraz dwa gwoździe ortopedyczne i pręt. Kuleje. – To mnie dyskwalifikuje z zawodowej służby wojskowej, o której marzyłem – przyznaje, że nie da się już tego naprawić, bo nigdy nie będzie sprawny.

Łukasz Kolasiński jest teraz bezdomnym. Od pięciu lat. Obecnie nocuje w noclegowni przy ul. Legnickiej, w dzień chodzi po mieście albo idzie do siostry. – Byłem już na ulicy. Spałem po krzakach, po piwnicach, po melinach i na ławkach. Teraz nie jest źle – mówi. – Mam nadzieję, że moja historia kogoś zmotywuje – uważa, że na jego przykładzie ktoś może się czegoś nauczyć. Co prawda zawodowym żołnierzem już nie będzie, ale jeszcze może z armią mieć do czynienia. Zapisał się do Związku Rezerwistów RP. Dostał od niego bardzo poważne zadanie: utworzyć jego oddział w Głogowie.

Dla Łukasza Kolasińskiego to wielkie wyzwanie. Szuka chętnych. Na razie założył stronę w internecie, na Facebooku. Próbuje swoją ideę rozpropagować. – Mogą się zgłaszać żołnierze oraz byli żołnierze. Także ludzie, którzy nigdy nie mieli do czynienia z wojskiem – mówi. Do Związku Rezerwistów RP można się zapisać dzwoniąc do Łukasza lub pisząc: lkolasinski1@wp.pl, 791 398 579.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się