Dzieje sięGłogów

Malowidła ze zrujnowanej kaplicy w Rapocinie już zdobią ściany głogowskiej kolegiaty1 min na czytanie

Malowidła ze zrujnowanej kaplicy w Rapocinie już zdobią ściany głogowskiej kolegiaty

Malowidła uratowane ze zrujnowanej kaplicy grobowej przy kościele w Rapocinie w kolegiacie Pomyślnie przeniesione na ściany głogowskiej kolegiaty są już oba malowidła z Rapocina – „Jezus w ogrójcu ” i „Golgota”.

– Malowidła w fatalnym stanie technicznym udało się uratować dzięki koronkowej pracy studentów, a dziś już absolwentów Akadem Sztuk Pięknych z Krakowa – czytamy na stronie parafii. Na operację transferu malowideł ze ścian specjalną dotację przeznaczył Wojewódzki Konserwator Zabytków z Wrocławia. Formalny odbiór prac konserwatorskich przez pracowników delegatury Ochrony Zabytków z Legnicy (8.11.) zakończył ponad trzyletni proces ratowania tych unikalnych zabytków.

Radoxim 5

Malowidła pochodzą z XVIII wieku. Malowidło z Jezusem modlącym się w Ogrójcu już w ubiegłym roku zostało umieszczone na ścianie przylegającej do zakrystii kolegiaty. „Golgota” znalazła miejsce w kaplicy Najświeższego Sakramentu i jak zapowiada proboszcz parafii kolegiackiej ks. Rafał Zendran, będzie tam docelowo eksponowana. Młodzi konserwatorzy z Krakowa są bardzo zadowoleni z efektu swojej pracy. Dzięki malowidłom ogołocona przez wojnę kolegiata odzyskuje unikalny wystrój najlepszej sztuki sakralnej.

RED

Źródło: Głogowska Kolegiata

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się