Zamknij

Mały domek czy wielka willa? - jaki styl, metraż i rozplanowanie będzie dla Ciebie idealne?

09:41, 17.02.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 10:00, 17.02.2022
Skomentuj
Chcąc wybudować dom należy wybrać odpowiedni projekt oraz podjąć decyzję co do jego metrażu. To na tym etapie inwestor musi zdecydować, czy potrzebuje małego i taniego w utrzymaniu domku, czy wielkiej willi. Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji. Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule. Mały domek, czy wielka willa - projekt dopasowany do potrzeb

Jak już wspomniano przy wyborze projektu domu należy podjąć decyzję odnośnie jego wielkości. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na mały domek, czy postanowimy wybudować wielką willę powinien to być projekt dopasowany do potrzeb. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że powierzchnia domu powinna być dostosowana do ilości osób, które mają w nim zamieszkać, czy etapu życia, na którym się obecnie znajdują. W związku z tym małżeństwo z dwójką dzieci może spokojnie zamieszkać w domu o powierzchni około 90-120 m², a wielopokoleniowa rodzina będzie potrzebowała znacznie większego metrażu i większej liczby osobnych pomieszczeń. Potrzeby te uwzględniają projekty z pracowni Domowe Klimaty, które są różnorodne i odpowiednio funkcjonalne.

Wielkość domu a koszt budowy

Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę, że wybudowanie dużego domu wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. Oczywiście wynika to z faktu, że czym większy budynek, tym więcej materiałów będzie niezbędnych do jego budowy. Poza tym wyższe będą również koszty robocizny, która z reguły liczona jest z tzw. metra. W związku z tym do budowy domu należy podejść w sposób racjonalny, a oprócz zmniejszenia metrażu dobrym rozwiązaniem jest standardowych technologii budowy, czy form wykończenia domu, które są znane ekipom budowlanym i tańsze w wykonaniu.

Mały domek, czy wielka willa - koszty eksploatacji

Różnica pomiędzy małymi domkami, a wielkimi willami pojawia się również w kontekście kosztów ich eksploatacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że duże domy potrzebują znacznie więcej energii do ogrzania, co jeszcze szczególnie dotkliwe przy szybko rosnących cenach. W związku z tym dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się budowa średniego domu, którego projekty są dostępne na domoweklimaty.pl. Pozwala to nie tylko ograniczyć koszty eksploatacji, ale również umożliwia budowę na niewielkiej, czy wąskiej działce. Małe i średnie domy są z reguły również energooszczędne, co przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Po czym poznać, że projekt domu jest energooszczędny?

Energooszczędność domu nie wynika bezpośrednio z jego powierzchni, ale zastosowanych rozwiązań. Budynki energooszczędne wyróżnia przede wszystkim zwarta bryła oraz dwuspadowych dach, co pozwala ograniczyć występowanie mostków termicznych i straty ciepła. W kontekście domów energooszczędnych istotne jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Część dzienna powinna znajdować się od strony południowej, co pozwala dogrzewać ją dzięki energii ze słońca. Poza tym promienie słoneczne doświetlają również pomieszczenia, co pozytywnie wpływa na komfort ich użytkowania. Oczywiście do budowy domów energooszczędnych konieczne jest zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów budowlanych, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikalności ciepła.

Podsumowując należy stwierdzić, że projekt domu powinien przede wszystkim odpowiadać potrzebom jego mieszkańców. Wyśrubowane normy ekologiczne sprawiają jednak, że należy dążyć do energooszczędności, co wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%