Dzieje sięGłogów

Masowy zakwit glonów w Odrze? Zubowski: Znalazła się rtęć Donalda Tuska1 min na czytanie

Masowy zakwit glonów w Odrze? Zubowski: Znalazła się rtęć Donalda Tuska

Sprawą śniętych ryb w Odrze żyje cała Polska. I to od kilku dni. Trwa wyjaśnianie co miało wpływ na katastrofę ekologiczną. Czy była to trucizna? Może rtęć? O rtęci wspominała opozycja, ale poseł Wojciech Zubowski (PiS) wrzucił na profil na mediach społecznościowych link do artykułu, że to wcale nie to mogło zaszkodzić naszej rzece. I napisał: Znalazła się rtęć Donalda Tuska.

To dane satelitarne potwierdzające masowy zakwit glonów w Odrze?. Więcej o tym: TUTAJ. Z kolei o możliwości dodatkowego zanieczyszczenia przez KGHM rzeki mówił poseł Piotr Borys (PO), który przeprowadził kontrolę w Zakładzie Hydrotechnicznym Polska Miedź SA. – Ogromne ilości słonej wody z flotacji rud i kopalni trafiły między 29 lipca a 10 sierpnia do Odry w Głogowie ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM SA. 10 sierpnia Zakład Hydrotechniczny prewencyjnie wstrzymał zrzut słonej wody do Odry! – interweniował.

– KGHM miał decyzję wodnoprawną, ale nikt z Wody Polskie nie poprosił o czasowe wstrzymanie zrzutu! Nikt nie zadzwonił i nie zarządził kryzysem! Czy zrzut słonej wody mógł mieć dodatkowy wpływ na katastrofę w Odrze? Tego nie wiemy. Będziemy to dalej wyjaśniać – dodawał.

KGHM odpowiedział.  – W tym roku, czyli od 1 lipca do 10 sierpnia mieliśmy wyjątkowo mały zrzut wody. W lipcu było to około 12 procent mniej, tego co w lipcu zeszłego roku, a w sierpniu również było to niewiele, znacznie mniej niż maksimum, które mamy w pozwoleniu wodno-prawnym. Przestrzegamy i nie przekraczamy norm środowiskowych – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak z KGHM-u.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się