Dzieje sięGłogów

Miasto bez barier dla niepełnosprawnych? Urzędnicy sprawdzają budynki1 min na czytanie

Miasto bez barier dla niepełnosprawnych?  Urzędnicy sprawdzają budynki

Od początku września miejscy urzędnicy sprawdzają budynki użyteczności publicznej pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Audyt dotyczy nie tylko budynków należących do gminy miejskiej. Na liście znajdują się także m.in Sąd Rejonowy, Powiatowy Urząd Pracy, policja czy Starostwo Powiatowe.

Przypomnijmy, że działania odbywają się w ramach projektu, który będzie realizowany w naszym mieście pod nazwą ,,Program likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Gminie Miejskiej Głogów na lata 2019 – 2023”. Urzędnicy sprawdzają między innymi to czy w budynku znajduje się winda, powierzchnia antypoślizgowa, specjalne oświetlenie schodów czy klamki są na odpowiedniej wysokości itp.

Radoxim 5

– Audyt jest po to, aby sprawdzić czy osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie poruszać się po budynku bez udziału osób trzecich – wyjaśnia Arkadiusz Rojewski z działu polityki gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Głogowie. Po zakończeniu audytu wszystkie uwagi i rekomendacje zostaną zawarte w specjalnym dokumencie.

– Właściciele budynków są zainteresowani tym, aby wprowadzić rozwiązania, które znajdą się w ogólnodostępnym dokumencie na bazie, którego będą wiedzieć jakie mają ograniczenia – dodaje Rojewski.

W dokumencie znajdzie się też rekomendacja dotycząca powołania zespołu, który będzie przeprowadzał regularne audyty w naszym mieście. W skład takiego zespołu mają znaleźć się przedstawiciele miasta, biznesu, edukacji, osób niepełnosprawnych, które będą rozpatrywać miasto pod kątem dostępu do miejsc publicznych przez osoby niepełnosprawne.
RED
fot. UM

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się