Dzieje sięGłogów

Miasto nie będzie stawiać specjalnych koszy na psie odchody2 min na czytanie

Brakuje worków w koszach na psie odchody na osiedlu Kopernika 2

Z wnioskiem o rozważenie możliwości zakupu i zamontowania na terenie miasta takich koszy z woreczkami na psie nieczystości wystąpili wspólnie radni Edyta Owczarek i Michał Wnuk, po licznych głosach i prośbach mieszkańców.

Za wzór postawili miasta europejskie, gdzie na parkowych trawnikach ludzie mogą odpoczywać nie ryzykując wdepnięcia. By dogonić te standardy radni proponują rozważenie wprowadzenia programu edukacyjno-informacyjnego, również w szkołach, kampanii ulotkowej dla właścicieli psów, czy tabliczek przypominających o obowiązku sprzątania. Zaczynając od miejsc najpopularniejszych wśród spacerowiczów z psami, jak Bulwar Nadodrzański i parki.

– Niestety, sporo osób, pomimo zamontowania zwykłych koszy ulicznych, nie sprząta po swoich pupilach – radni uważają, że wprowadzenie specjalnych koszy przyczyni się do edukowania społeczeństwa i podniesie świadomość, że po psie należy posprzątać niebezpieczne dla zdrowia „niespodzianki”. W odpowiedzi na tę interpelację prezydent Rafael Rokaszewicz zapewnia, że choć z problemem miasto mierzy się od lat, to starania i sukcesywne działania przynoszą efekty. – Czując się zobowiązanym do utrzymania terenów miejskich w należytej czystości oraz starając się zapewnić cywilizowane warunki osobom korzystającym z terenów zielonych, zwróciliśmy się do wszystkich dzielnicowych oraz funkcjonariuszy policji pracujących na terenie miasta Głogowa, o zdecydowaną reakcję w stosunku do osób nie sprzątających ekskrementów po swoich psach – informuje.

Przypomina, że przed kilku laty w mieście zamontowano 50 koszy przeznaczonych do zbiórki psich ekskrementów. – Do tej pory większość z nich, w wyniku aktów wandalizmu, musiała zostać zdemontowana. Kosze wykorzystywane były przez mieszkańców do innych celów niż przewidziano, a przymocowane do podajników woreczki, zamiast pełnić swoją funkcję, zaśmiecały okoliczne tereny – tłumaczy. Zgodnie z Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, właściciel psa jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę. Wystarczy je wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Prezydent zapowiada, że na bulwarze nadodrzańskim system monitoringu będzie wsparciem w pracy policji, również do bieżącego dyscyplinowania właścicieli psów.
RED

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się