Dzieje sięFotoGłogów

Mieszkańcy Kotli pomagają! Kiermasz książek i ciasta oraz zbiórka krwi4 min na czytanie

Mieszkańcy Kotli pomagają! Kiermasz książek i ciasta oraz zbiórka krwi 6

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kotli i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Serbach organizują zbiórkę krwi dla Krzysia Białego z Serbów, dwuletniego chłopca, który stanął do walki z ostrą białaczką limfatyczną. Dziś (22.05.) chętnych do pomocy mieszkańców gminy Kotla nie brakuje. Są tam od godz. 10. – Każda kropla krwi na wagę złota – mówi nam Agata Gnap, kierownik  głogowskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Przyznaje, że na początku epidemii dawców ubyło. Teraz znów jest ich więcej. – Pamiętajmy jednak, że zbliżają się wakacje, kiedy ludzie wyjeżdżają, dawców znów z reguły ubywa – dodaje. A ważne, aby stany krwi były zaspokojone. – Chociażby też dlatego, że takie dzieci chorują. W szpitalach wracają też planowane zabiegi. Będzie ona na pewno bardzo potrzebna – zaznacza.

A dla chorych na COVID 19 apeluje o osocze. Ważne, aby kandydaci byli w wieku 18-60 lat i spełniali kryteria do oddawania krwi. Przed oddaniem osocza należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypić około 2 litrów płynów. Natomiast w dniu oddawania osocza także wypić dużo płynów oraz zjeść lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów.

W szkole prowadzony jest także kiermasz książek i ciasta dla małego wojownika z gminy Kotla, który znalazł się w potrzebie. Rodzice przygotowali 40 blach słodkości. Książki z kolei są nowe, ale rabatowane – 8 proc. z ich sprzedaży trafi na konto potrzebujących dzieci.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się