Dzieje sięGłogów

Mieszkańcy pamiętają o Janie z Głogowa. Piękny dąb będzie dla niego prezentem2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 362

Jan z Głogowa, to bez wątpienia wybitna postać – astronom, matematyk, filozof. Ten, który ponoć jako pierwszy, informował w naszym kraju o odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki. Nauczyciel Mikołaja Kopernika. Żył na przełomie XV i XVI wieku. W poniedziałek (24.06.) przypadają imieniny Jana, więc temu słynnemu z naszego miasta, należy się z tej okazji prezent.

– Będzie to dąb przekazany przez mieszkańców Zbaraża na Ukrainie działaczom Głogowskiej Edukacji Kresowej. Niech nam o nim przypomina. Tak jak pomnik Jana z Głogowa znajdujący się przy al. Wolności – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Przed chwilą odbyło się poświęcenie dębu w kościele NMP Królowej Polski w Głogowie. Podczas mszy świętej modlono się za głogowian pochodzących z Kresów. Obecny na uroczystości był Jan Hłubowski (71 l.), członek TZG oraz Głogowskiej Edukacji Kresowej, który od 10 lat przyczynia się do organizacji spotkania przy pomniku. To spotkanie dla wszystkich mieszkańców.

– Był ważną postacią dla naszego miasta i nadal sławi Głogów na całym świecie. Mogę być dumny z tego, że noszę imię takiego głogowianina. I wszyscy, którzy są jego imiennikami mogą się z nami spotkać w poniedziałek o godz. 17 – zachęca.
MK
fot. galeria: Dariusz Czaja/TZG

Podziel się informacją ...
  • 134
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się