Dzieje sięGłogów

Miliony dla bezrobotnych i pracodawców. Skorzysta z nich blisko 700 osób1 min na czytanie

Ofert pracy dużo, ale chętnych mało. Bezrobotni nie chcą najniższej pensji

Rusza aktywizacja zawodowa w Powiatowym Urzędzie Pracy. W sumie na ten cel, w tym roku, zabezpieczono 7 mln 668 zł. Z tych pieniędzy będzie mogło skorzystać niemal 700 osób. – To fundusze pochodzące przede wszystkim z Unii Europejskiej, ale też funduszu pracy – mówi Sławomir Majewski, dyrektor PUP w Głogowie, który wylicza, że są one porównywalne do tych sprzed roku.

Najwięcej z tej puli zostanie przekazane na dotacje na własny biznes – ponad 2 mln zł. – Dotacje będą wyższe, bo wyniosą 20 tys. zł. Choć to nie jest kwota zaporowa. W uzasadnionych przypadkach, m.in. na zakup maszyn, można otrzymać nawet 30 tys. zł – informuje dyrektor. O 5 tys. zł więcej, czyli również 20 tys. zł, otrzymamy na doposażenie stanowisk pracy (tutaj łączna kwota na ten cel to 1 mln 20 tys. zł). Ponadto ze staży skorzysta 215 osób (1 mln 881 tys. zł), szkoleń 60 osób (174 tys. zł), prac interwencyjnych i robót publicznych 110 osób (1 mln 565 tys. zł).

Przewidziano też 67 bonów na zasiedlenie (400 tys. zł) i możliwość zwrócenia kosztów przejazdu na sumę 38 tys. zł. – Robimy wszystko, aby wspierać bezrobotnych i przedsiębiorców. Sytuacja na rynku pracy nie jest zła, bo bezrobocie utrzymuje się w granicach 2200 osób. Na stałym poziomie. Jedni się rejestrują, inni podejmują zatrudnienie. Czy te pieniądze są wystarczające? Dostosowane do zapotrzebowania, ale jeżeli okaże się, że będzie ich za mało, to będziemy wnioskować o kolejne dotacje – zapowiada Majewski.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się