my:KotlaRegion

Miliony na stół! To będzie budowlana ofensywa3 min na czytanie

Miliony na stół! To będzie budowlana ofensywa
default

Strumień pieniędzy płynie do gminy, gdzie w następnym roku zostanie wyremontowany m.in. ośrodek zdrowia, urząd czy kolejne drogi. I to nie są tylko puste słowa czy przedwyborcze obietnice. Bo do piątku (17.12.) wykonawcy mogą składać swoje oferty, by później gmina wyłoniła tych, którzy zrealizują te wszystkie inwestycje. A jest się czym chwalić. – Będzie się działo – zapowiada wójt Łukasz Horbatowski.

Zacznijmy od ośrodka zdrowia, bo o tym, że ten budynek nie może doczekać się remontu, pisaliśmy już wiele razy. Powstał na początku lat 90-tych i od tego momentu – poza niewielkimi pracami remontowymi – się nie zmienił. To taki miejscowy relikt PRL-u. W tym samym budynku znajduje się jeszcze referat urzędu gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Klub Seniora. – Najpierw chcieliśmy poprawić poziom świadczonych usług w tym ośrodku, by mieszkańcy mieli jak najlepszą opiekę tutaj na miejscu – podkreśla Horbatowski. I się udało. Do lekarza pierwszej pomocy nie muszą jeździć do Głogowa. Doszło nawet do tego, że ludzie z miasta przyjeżdżają do… Kotli. – Mamy zapewniony nowoczesny sprzęt i odpowiednią kadrę lekarską – cieszy się. Teraz ośrodek zyska też nowy blask. Zmieni się w nim niemal wszystko. Termomodernizacja oznaczać będzie również wymianę źródła ciepła z oleju opałowego na panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. Ma to być inwestycja na długie lata. – Myślę, że mieszkańcy korzystający z ośrodka zdrowia, ale i ośrodka pomocy społecznej będą zadowoleni – dodaje. Ile to będzie kosztowało? Jeszcze kilka miesięcy temu szacowano, że prace pochłoną mniej środków. W tym czasie jednak ceny materiałów poszybowały w górę o jakieś 40 proc. W górę poszła inflacja. Będzie na pewno drożej. W budżecie mają na to pieniądze. Inwestycja będzie zrealizowana w całości z pozyskanych rządowych dofinansowań – Funduszu Inwestycji Lokalnych i Polskiego Ładu.

Radoxim 5

Swoich pieniędzy nie wyda również na nowe place zabaw i siłownie zewnętrzne w kilku miejscowościach. Tutaj wsparcie w kwocie 250 tys. zł udzielił KGHM. W najbliższym czasie ruszy także przetarg na budowę i przebudowę dróg – mają na to 3 mln zł. Chodzi o ponad 15 dróg gminnych. W Głogówku rewitalizacji doczeka się teren rekreacyjny wokół stawów, które zostaną oczyszczone. Będzie nowe oświetlenie i kamera o którą apelowali ludzie. Pomogła Unia Europejska – blisko 300 tys. zł. Przebudowy doczeka się także urząd gminy, bo na ten cel również pozyskano środki rządowe. Przebudowa, bo do istniejącego budynku trzeba dobudować dodatkowe pomieszczenia. – Kosztem starego parkingu, czyli tego znajdującego się po prawej stronie od urzędu. Ten stary budynek jest ciasny. Chcemy, aby wszystkie referaty – jeden z nich obecnie funkcjonuje w budynku, gdzie jest ośrodek zdrowia i pomocy społecznej – były w jednym miejscu. Na pewno będzie to ułatwienie nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Wszystkie sprawy załatwią tutaj – zapowiada Horbatowski. Oczywiście miejsc parkingowych nie zabraknie, bo z tyłu urzędu powstało kilkadziesiąt nowych… – Część tych inwestycji zostanie ukończonych w przyszłym roku. Ale nie spoczywamy na laurach, planujemy złożyć następne wnioski. Na drogi, chodniki, świetlice wiejskie (jak w Moszowicach), a także na budowę nowego przedszkola i żłobka czy sieci kanalizacyjnej– wylicza wójt.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla