Dzieje sięGłogów

“Moneta dla Głogowa”. Czaja: Zwróciłem się w tej sprawie do prezesa Glapińskiego1 min na czytanie

Głogów na widokówce z okresu PRL. Regionalista Dariusz Czaja na spotkaniu autorskim w bibliotece 1

Po sukcesie dotyczącym starań o znaczek pocztowy dla naszego miasta (przypomnijmy, w 2020 roku Poczta Polska S.A. wydała znaczek poświęcony głogowskiej kolegiacie), rozpoczynają akcję “Moneta dla Głogowa”.

– Zwróciłem się do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego z propozycją wydania okolicznościowej monety, dotyczącej Głogowa (jego zabytków bądź bogatej historii) w ramach jednej z serii emisyjnych Narodowego Banku Polskiego – mówi Dariusz Czaja, głogowski radny i regionalista.

Radoxim 5

– Otrzymałem już odpowiedź z departamentu emisyjno-skarbowego Narodowego Banku Polskiego, z której wynika, że propozycja ujęcia naszego miasta na monecie, zostanie rozważona przez radę ds. numizmatycznych – organu opiniodawczo-doradczego funkcjonującego przy NBP – dodaje.

– Pragnę zauważyć, że miasto Głogów liczące ponad tysiąc lat, nie doczekało się do tej pory żadnej oficjalnej monety, wydanej przez Narodowy Bank Polski, a patrząc na historię i wydarzenia, jakie miały tu miejsce czy postaci wywodzących się z Głogowa jest wysoce niepokojące, iż do tej pory tak szanowana instytucja, jaką jest NBP – w ogóle w historii instytucji nie zauważyła w jakikolwiek sposób istnienia na mapie Polski tak ważnego dla jej dziejów miasta – Głogowa. Dlatego miejmy nadzieję, że Narodowy Bank Polski ujmie w swoim planie emisyjnym monetę, związaną z naszym miastem – uważa Czaja.


RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się