FotoŻukowice

Montują wielkie turbiny koło Żukowic. To robi wrażenie! [ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]3 min na czytanie

Montują wielkie turbiny koło Żukowic. To robi wrażenie! [ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA] 5
DCIM\100MEDIA\DJI_0934.JPG

To kulminacyjny moment budowy farmy wiatrowej w na terenie gminy. Właśnie rozpoczął się montaż wielkich turbin, które staną w okolicach Kłody, Zabłocia i Glinicy.

– Przejeżdżając przez Kłodę możemy zobaczyć pierwsze prace związane z ich montażem – mówi wójt Krzysztof Wołoszyn dodając, że jednocześnie dobiegają prace związane z umieszczeniem wszystkich kabli teletechnicznych i energetycznych łączących każdą turbinę z GPZ Żukowice. Co najważniejsze inwestycja montażu i dowozu nie jest uciążliwa dla mieszkańców, bo wielkie elementy turbin zwożone są w określonych godzinach nocnych. Po uzgodnieniach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, ale też gminą.

– Jedna z wież, która stanie pomiędzy Witanowicami a Kłodą, jest już montowana i widoczna jest już jej pierwsza część– mówi wójt. Cały czas trwają też rozmowy pomiędzy firmą, a gminą dotyczące współpracy w zakresie wsparcia mieszkańców. Padają różne pomysły i propozycje. Jedną z nich jest dofinansowanie budowy siłowni zewnętrznej– dokumentacje mamy już na ukończeniu – zdradza Wołoszyn.

Ponadto samorząd wypracował porozumienie z inwestorem, w  zakresie remontów dróg gminnych chociażby w Glinicy, Zabłociu, Kłodzie oraz w Kamionej. Farma wiatrowa ma kosztować około 200 mln zł i być gotowa w czerwcu. Wtedy dopiero firma Innogy Renewables Polska wystąpi o pozwolenie na użytkowanie. Na jakie dokładnie kwoty z podatków od wiatraków mogą liczyć w Żukowicach, okaże się w przyszłym roku.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Foto