Dzieje sięGłogów

Most Tolerancji rdzewieje? GDDKiA uspokaja, że nie ma powodów do obaw1 min na czytanie

Most Tolerancji rdzewieje? GDDKiA uspokaja, że nie ma powodów do obaw

– Co się dzieje z naszym mostem? – pytają głogowianie, którzy teraz dość często pod nim przechodzą pomostem z jednej strony na drugą, gdzie zacumowane są łodzie. I się zastanawiają czy ze stalową konstrukcją faktycznie wszystko jest w porządku. Bo zauważyli rdzę. Twierdzą, że po ostatniej tragedii we Włoszech – gdzie zawalił się most – trzeba być czujnym.

Sprawdziliśmy co się tam dzieje. Okazuje się, że mimo powierzchniowej rdzy most Tolerancji jest w dobrym stanie. – Nie mam powodów do obaw – zapewnia Dariusz Zajączkowski, kierownik głogowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wyjaśnia, że zgodnie z prawem budowlanym, most poddawany jest przeglądom technicznym. – Taki odbywa się raz do roku i później powstaje specjalny protokół. Oczywiście my, w ramach swoich obowiązków, jeszcze dodatkowo raz w miesiącu dokonujemy podobnych procedur. Po to, aby być na bieżąco i mieć pewność, że wszystko jest w porządku – mówi Zajączkowski.

Uważa, że drobna rdza to nie problem. – Wykonujemy zabiegi na stali, konserwujemy, aby nie postępowała. Na razie nie ma zagrożenia, że jakaś usterka byłaby na tyle poważna, aby trzeba było zamykać most dla ruchu. I oby takiej nigdy nie było – dorzuca. W trakcie doby mostem przejeżdża około 20 tys. samochodów – to dane z 2015 roku, więc teraz może być ich znacznie więcej. Pomiar natężenia ruchu trwa (odbywa się co pięć lat).

Most Tolerancji ma swoje ograniczenia tonażowe – to 30 ton. Choć zdarza się, że przejedzie nim znacznie cięższy transport, bo nawet taki 50 ton. Odbywa się to jednak wyłącznie za zgodą zarządcy.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się