Głogówmy:Jerzmanowamy:KotlaPrzemkówRadwaniceŻukowice

Ludzie, do dzieła! Można będzie wymieniać dymiące piece2 min na czytanie

Można będzie wymieniać dymiące piece

Głogowianie mają nową możliwości zdobycia dofinansowania do wymiany starych pieców. Pieniądze można dostać ze środków Unii Europejskiej, i od miasta. Pod koniec lutego rada miejska przyjęła dwie uchwały związane z ograniczeniem zanieczyszczeń z niskiej emisji.

Pierwsza uchwała zatwierdziła przystąpienie Głogowa do partnerstwa ośmiu gmin: Polkowice, gmina miejska Głogów, gm. Głogów, Żukowice, Kotla, Przemków, Radwanice i Jerzmanowa, by wspólnie starać się o granty z programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Każda z gmin będzie miała swój wkład w program grantowy, a koszty będą proporcjonalne. Urzędnicy mają pomagać mieszkańcom w przygotowywaniu wniosków. – Staramy się, oprócz krajowego programu Czyste Powietrze również pozyskać środki zewnętrzne z Unii Europejskiej na program grantowy – uzasadnia prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Ma to dać mieszkańcom Głogowa szerokie spektrum możliwości w pozyskaniu środków finansowych na wymianę starych nieekologicznych źródeł ciepła.

Radoxim 5

Druga uchwała to regulamin przyznawania dotacji z budżetu miasta. Miejski program przewiduje dofinansowanie do 5 tys. zł, w odróżnieniu od unijnego również na wymianę pieca na piec, ale opalany czystym paliwem. Z tego źródła można dostać dofinansowanie na kotły gazowe i na lekki olej opałowy, piece na prąd lub ogrzewanie elektryczne i piece na dobre paliwo stałe. Przyjęto też poprawkę radnego Krzysztofa Sarzyńskiego postulującego, by do regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej z budżetu miasta w ramach programu ograniczania niskiej emisji w Głogowie dopisać również pomp ciepła. To oznacza, że na pompy ciepła głogowianie mogą się starać o 5 tys. zł dofinansowania od miasta lub do wyboru 35 tys. zł z programu unijnego.

Wnioski o udzielenie dotacji od miasta są dostępne w Biurze Obsługi Mieszkańca, pokój 10 w ratuszu i na stronie internetowej miasta. Będą one przyjmowane do 31 lipca 2019 r.

Zobacz inne

Więcej w Głogów