Extra

Mural na kamienicy w Warszawie jest autorstwa głogowianki Anny Moderskiej2 min na czytanie

Automatycznie zapisany szkic 244

– Wzięłam udział jako ilustratorka w projekcie „Porozmawiajmy mamo”, zainicjowanej przez producenta popularnego leku No-Spa. Jedna z wykonanych przeze mnie ilustracji została wybrana i umieszczona na kamienicy jako mural – opowiada głogowianka, dumna i wdzięczna za udział w takim ważnym przedsięwzięciu.

Mural, który nawiązuje do rodzącej się kobiecości, wchodzenia dziewcząt w dorosłość, a mówiąc wprost – do pierwszej miesiączki. Jak wytłumaczyli ideę organizatorzy projektu, okazuje się, że większość kobiet w Polsce nie ma dobrych doświadczeń z wchodzeniem w dorosłość i przeżywaniem swojej pierwszej miesiączki. Mamy się wstydzą rozmów z córkami, nie wiedzą, jak zacząć. A z drugiej strony córki krępują się pytać, jest to dla nich trudny temat. – A ponieważ w ogóle niewiele w polskich domach rozmawiamy o cielesności, o naszym zdrowiu seksualnym, tym trudniej rozmawiać o tak oczywistej sprawie jak miesiączka – uważa Anna Moderska, prywatnie edukatorka seksualna, ilustratorka książek oraz aktywistka. W Głogowie prowadzi sklep branży erotycznej. 

Moderska zawodowo jest edukatorką seksualną i wie, jak ważna jest ufność i bezpieczeństwo komunikacji w tej sferze. Jak ważne jest, byśmy mogli rozmawiać o swoim dorastaniu z własnymi mamami. Dlatego z chęcią wykonała kilka ilustracji na stronę internetową, a także zaprojektowała mural, który 9 maja odsłonięto. – Mural przedstawia mamę z córką w ciepłym uścisku, z którego mam nadzieję bije bliskość i ufność – mówi Anna Moderska. – Był stres, ale jestem dumna z udziału w tym projekcie i szczęśliwa – zapewnia mama 11-letniego syna. – Mój syn wziął udział w inauguracji, a ja sama uważam, że mężczyźni tak samo powinni dobrze rozumieć kwestie związane z kobiecością – zapewnia. DON

Fot. archiwum prywatne

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Extra