Dzieje sięGłogów

Muzeum w czwartek pokaże obraz św. Hieronima, jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie2 min na czytanie

Muzeum w czwartek pokaże obraz św. Hieronima, jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie 1

Muzeum pokaże obraz św. Hieronima, jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie. „Święty Hieronim pokutujący ze św. Janem Ewangelistą i donatorem” zaprezentowany będzie w formie galerii jednego obrazu. Obok niego znajdą się także informacje na temat zarówno dzieła, jak i głogowskiej kolegiaty. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi w czwartek 11 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

W ubiegłym roku można było podziwiać obraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podczas wystawy zatytułowanej „Moda na Cranacha”. – Teraz przygotowujemy się ponownie do pokazania Hieronima w naszym muzeum. Tym razem będzie to wystawa długoterminowa, do czasu powrotu obrazu do kolegiaty – informuje Waldemar Hass, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Data namalowania obrazu temperą na lipowej desce nie jest dokładnie znana. Przyjmuje się, że powstał on pomiędzy 1510 a 1530 rokiem. Nie jest również znany jego autor. Przyjmuje się, że był to artysta związany ze szkołą naddunajską, której przedstawicielem był między innymi Lucas Cranach, którego dzieło – „Madonna z dzieciątkiem” także było ozdobą głogowskiej kolegiaty.

Przed wojną obraz „Święty Hieronim pokutujący ze św. Janem Ewangelistą i donatorem” był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Jego losy tuż po wojnie nie do końca są znane. Ostatecznie trafił w ręce ojców Redemptorystów i znajdował się w należącym do nich muzeum w Bardzie Śląskim. Ponad dziesięć lat temu podjęte zostały działania, których celem był powrót świętego do Głogowa. Zostały one zwieńczone sukcesem w marcu 2009 roku. W 2010 roku obraz został poddany konserwacji. Obraz, którego właścicielem nadal jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jako depozyt trafił do głogowskiego muzeum.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Scheduled Dzieje się Głogów

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się