Zamknij

Na terenie Głogowa wykopali prawdziwe skarby!

14:36, 19.07.2022 strony
Skomentuj

Podczas robót ziemnych na terenie Głogowa pracownicy natrafili na uszkodzone rury ceramiczne. Okazało się, że pochodzą one z dawnego, przedwojennego Bolesławca (Bunzlau), z zakładu ceramicznego Hoffmann & Co Bunzlau. Przy okazji tego wykopu znalezione zostały również inne ciekawe przedmioty m.in. szyjka butelki z porcelanowym korkiem, na którym widnieje logo głogowskiego browaru Bertholda. Pojemnik na mąkę (niem. Mehl), który mógł być zawieszany na ścianie. Buteleczkę, w której wciąż znajduje się płyn do pielęgnacji włosów (niem. Haarpflege). Szklaną przykrywka od słoika (weka). Poszczerbiony dzbanuszek w uchem, wyprodukowany w zakładzie ceramicznym w Nieder Ullersdorf (obecnie Mirostowice Dolne w pobliżu Żar). Butelkę z browaru w Zielonej Górze "Bergschloßbrauerei Grünberg". Mała buteleczka na leczniczy olejek o nazwie Oleum firmy C. Baunscheidt z Bonn, wyprodukowany prawdopodobnie ok 1865 r. Szminkę z Łodzi (Litzmannstadt) firmy kosmetycznej Emil & Rudolf Matz, Litzmannstadt. Rrączka z częścią spiralnego drutu, być może to fragment wycioru do czyszczenia otworów, lufy broni itp.

Wydobyte okazy zostały zabezpieczone przez mieszkańców, na których terenie wykonywano prace ziemne. Powierzyli je Dariuszowi Czai z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który przekazał znalezisko do Centrum Informacji Turystycznej. Staną się częścią ekspozycji prezentowanej w biurowych gablotach. Ciekawe, jaka jest historia poszczególnych przedmiotów i ich właścicieli z przedwojennego Glogau.

Zakład Ullersdorfer Werke powstał w latach 70. XIX w. w niemieckiej miejscowości Nieder Ullersdorf (obecnie Mirostowice Dolne w pobliżu Żar). Fabryka produkowała ceramikę budowlaną, elementy ceramiczne fontann, kominków, portali i pomników, okładziny ceramiczne ścian, terakotę i klinkier. W 1895 r. fabryka została nagrodzona złotym medalem na wystawie w Lubece.

Podczas działań wojennych zakład został prawie całkowicie zrujnowany. Dzieła zniszczenia dopełniło wywiezienie cennych elementów wyposażenia do Związku Radzieckiego. Po wojnie Mirostowice znalazły się na terenie Polski. W 1948 r. garstka Polaków podjęła udaną próbę ponownego uruchomienia zakładów. Produkcja do lat 60. XX w. koncentrowała się na cegłach i klinkierze.

Dopiero w 1963 r. udało się uruchomić niemiecki elektryczny piec tunelowy Kerabedarf. Dwa lata później Mirostowickie Zakłady Ceramiczne rozpoczęły produkcję elementów zastawy stołowej z porcelitu. Produkcja porcelitu rosła do 1989 r. Upadek komunizmu, spadek popytu i rynkowe reformy gospodarcze doprowadziły do problemów finansowych firmy. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1996 roku.

Ten homeopatyczny lek był używany w połączeniu z urządzeniem zakończonym 33 igłami, zwanym skaryfikatorem. Carl Baunscheidt (1809-1872), który wynalazł produkt, przez dłuższy czas trzymał składniki olejku w tajemnicy. Wcześniej produkował sprzęt rolniczy i sadowniczy oraz początkowo sprzedawał mniejsze wynalazki, takie jak celownik czy pompka do mleka matki. W oparciu o opracowanie sztucznej pijawki stworzył w 1848 r. urządzenie do nakłuwania "Lebenswecker" i nazwaną jego imieniem terapię Baunscheidta. Metoda ta szybko rozprzestrzeniła się w Niemczech i wśród niemieckich emigrantów, zwłaszcza w USA. Zamożny wynalazca stał się właścicielem zamku Dottendorf koło Bonn.
RED
źródło: DGL News

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%