Dzieje sięGłogów

Na terenie Głogowa wykopali prawdziwe skarby!3 min na czytanie

Na terenie Głogowa wykopali prawdziwe skarby!

Podczas robót ziemnych na terenie Głogowa pracownicy natrafili na uszkodzone rury ceramiczne. Okazało się, że pochodzą one z dawnego, przedwojennego Bolesławca (Bunzlau), z zakładu ceramicznego Hoffmann & Co Bunzlau. Przy okazji tego wykopu znalezione zostały również inne ciekawe przedmioty m.in. szyjka butelki z porcelanowym korkiem, na którym widnieje logo głogowskiego browaru Bertholda. Pojemnik na mąkę (niem. Mehl), który mógł być zawieszany na ścianie. Buteleczkę, w której wciąż znajduje się płyn do pielęgnacji włosów (niem. Haarpflege). Szklaną przykrywka od słoika (weka). Poszczerbiony dzbanuszek w uchem, wyprodukowany w zakładzie ceramicznym w Nieder Ullersdorf (obecnie Mirostowice Dolne w pobliżu Żar). Butelkę z browaru w Zielonej Górze „Bergschloßbrauerei Grünberg”. Mała buteleczka na leczniczy olejek o nazwie Oleum firmy C. Baunscheidt z Bonn, wyprodukowany prawdopodobnie ok 1865 r. Szminkę z Łodzi (Litzmannstadt) firmy kosmetycznej Emil & Rudolf Matz, Litzmannstadt. Rrączka z częścią spiralnego drutu, być może to fragment wycioru do czyszczenia otworów, lufy broni itp.

Wydobyte okazy zostały zabezpieczone przez mieszkańców, na których terenie wykonywano prace ziemne. Powierzyli je Dariuszowi Czai z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który przekazał znalezisko do Centrum Informacji Turystycznej. Staną się częścią ekspozycji prezentowanej w biurowych gablotach. Ciekawe, jaka jest historia poszczególnych przedmiotów i ich właścicieli z przedwojennego Glogau.

Radoxim 5

Zakład Ullersdorfer Werke powstał w latach 70. XIX w. w niemieckiej miejscowości Nieder Ullersdorf (obecnie Mirostowice Dolne w pobliżu Żar). Fabryka produkowała ceramikę budowlaną, elementy ceramiczne fontann, kominków, portali i pomników, okładziny ceramiczne ścian, terakotę i klinkier. W 1895 r. fabryka została nagrodzona złotym medalem na wystawie w Lubece.

Podczas działań wojennych zakład został prawie całkowicie zrujnowany. Dzieła zniszczenia dopełniło wywiezienie cennych elementów wyposażenia do Związku Radzieckiego. Po wojnie Mirostowice znalazły się na terenie Polski. W 1948 r. garstka Polaków podjęła udaną próbę ponownego uruchomienia zakładów. Produkcja do lat 60. XX w. koncentrowała się na cegłach i klinkierze.

Dopiero w 1963 r. udało się uruchomić niemiecki elektryczny piec tunelowy Kerabedarf. Dwa lata później Mirostowickie Zakłady Ceramiczne rozpoczęły produkcję elementów zastawy stołowej z porcelitu. Produkcja porcelitu rosła do 1989 r. Upadek komunizmu, spadek popytu i rynkowe reformy gospodarcze doprowadziły do problemów finansowych firmy. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1996 roku.

Ten homeopatyczny lek był używany w połączeniu z urządzeniem zakończonym 33 igłami, zwanym skaryfikatorem. Carl Baunscheidt (1809-1872), który wynalazł produkt, przez dłuższy czas trzymał składniki olejku w tajemnicy. Wcześniej produkował sprzęt rolniczy i sadowniczy oraz początkowo sprzedawał mniejsze wynalazki, takie jak celownik czy pompka do mleka matki. W oparciu o opracowanie sztucznej pijawki stworzył w 1848 r. urządzenie do nakłuwania „Lebenswecker” i nazwaną jego imieniem terapię Baunscheidta. Metoda ta szybko rozprzestrzeniła się w Niemczech i wśród niemieckich emigrantów, zwłaszcza w USA. Zamożny wynalazca stał się właścicielem zamku Dottendorf koło Bonn.
RED
źródło: DGL News

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się