Extra

Na upały tylko skok do wody. Ale czy woda w Jeziorze Sławskim jest czysta?3 min na czytanie

A może by tak weekend w Sławie? Plaża i jezioro tętnią już życiem 7

Wokół Głogowa jest dużo jezior i mniejszych akwenów – trzeba tylko do nich dojechać. Gdzie można się wykąpać bezpiecznie? Najpopularniejsze kierunki doraźnych wypraw plażowych i dłuższego wypoczynku nad wodą to jeziora w okolicach Sławy, Wschowy i Wolsztyna. Głogowianie mają swoje ulubione, bez których nie wyobrażają sobie lata. W powiatowych stacjach sanepidu sprawdzamy, czy już są gotowe do uciech wodnych.

Wielu mieszkańców Głogowa jest bardzo przywiązanych do Jeziora Sławskiego, mają tam domki, ulubione plaże i bary. Sanepid w Nowej Soli zdążył już przebadać wodę w największych kąpieliskach. Jak w czwartek potwierdza nowosolski PPIS z bieżącej oceny jakości wody przeprowadzonej przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego, woda jest przydatna do kąpieli na obu kąpieliskach SCKiW na Jeziorze Sławskim w Sławie. Dobrą ocenę po badaniu dostała też woda w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli na Jeziorze Lgińsko w Lginiu za Wschową, przy obozie ZHP hufiec Wschowa. Sanepid przypomina, że w przypadku masowego zakwitu glonów w zbiornikach wodnych kąpiel jest niewskazana ze względu na możliwość wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych. I oby do nich nie doszło, a pogoda dopisywała przez cały długi sezon, bo potrzebujemy dodatnich skutków zdrowotnych – z pływania w czystej wodzie. Jej jakość w nadzorowanych kąpieliskach nowosolska stacja będzie badać do końca sezonu.

Inna liczna grupa głogowian z utęsknieniem czeka na urlop lub przynajmniej weekendowy wypad do Boszkowa nad pięknym Jeziorem Dominickim. Tamtejsze plaże wypełniają się kocami, gdy tylko zrobi się wystarczająco ciepło. A było już kilka takich weekendów, nie licząc ostatnich upałów. – Jak co roku gminy – jako organizatorzy kąpielisk – zgłosiły kąpieliska do badań wody, w przypadku Boszkowa jest to kąpielisko na plaży „Pudełkowo” – informuje Kalina Pabisiak-Ignaszewska, kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE w Lesznie. Wodę do badania z tej plaży oraz z kąpieliska TPD w Brennie pobrano w zeszłym tygodniu, wyniki powinny już być. Z tych miejscowości zgłoszono też kąpieliska okazjonalne. W Boszkowie jest to kąpielisko ZST Ostrów, które będzie czynne od 2 do 21 lipca oraz od 15 do 24 sierpnia. W Brennie jest jeszcze kąpielisko naprzeciwko obozu kolonijnego. Tam wodę do badania właśnie pobrano (29.06.). Popływamy też na „pojezierzu” wolsztyńskim. Jak w czwartek (24.06.) potwierdził Piotr Zielonka, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wolsztynie, cztery z pięciu kąpielisk na terenie powiatu wolsztyńskiego po badaniach już dostało dobrą ocenę – woda jest przydatna do kąpieli. Bez obaw można się pluskać w Jeziorze Wileńskim Trzytoniowym na kąpielisku UKS Krokus w Wieleniu. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam w sobotę (26.06.). Kąpielisko Gminy Przemęt w Osłoninie na tym samym jeziorze ruszyło w poniedziałek (28.06.) (prawdopodobnie) z dobrą wodą. Głogowianie odwiedzający Wolsztyn spokojnie mogą przy okazji skorzystać z uroków kąpieliska w Parku Miejskim, a także w pobliskim Karpicku czy w Obrze nad Jeziorem Święte. A jeśli za daleko, to w Głogowie mamy przecież kompleks basenów. Już otwartych, z krystaliczną wodą badaną na bieżąco.
RED

Zobacz inne

Więcej w Extra