Dzieje sięGłogów

Na utylizację składowiska potrzebne jest aż 36 mln zł!2 min na czytanie

Policjanci przechwycili nielegalny transport odpadów chemicznych na ul. Południową!

Nielegalne składowisko odpadów chemicznych przy ul. Południowej nadal nie zostało zutylizowane. Miasto stara się o dofinansowanie na usunięcie i zutylizowanie tych chemikaliów. Jest ich sporo, bo szacuje się, że to ponad 3600 ton.

Wojciech Borecki, zastępca prezydenta Głogowa, który w ubiegłym miesiącu znów był w tej sprawie w Warszawie, tym razem w ministerstwie klimatu. Spotkania z ministrami, inspektoratami i parlamentarzystami jednak niewiele dają. – Niestety ludzie na ministerialnych stanowiskach zmieniają się dość często. Kiedy dojdzie do rozmów i wydaje się, że temat ruszy z miejsca, to później znów wszystko staje na wiele miesięcy i wracamy do punktu wyjścia. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej – dodaje.

Rząd uruchomił nawet specjalny program pomocowy „Usuwanie Porzuconych Odpadów”, który obsługuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak, aby się do niego zakwalifikować, należy spełnić kilka warunków. Tym podstawowym jest lokalizacja.

– Składowisko powinno znajdować się na działkach gminnych lub należących do Skarbu Państwa – wyjaśnia Borecki i przypomina, że chemikalia w Głogowie znajdują się na działce prywatnej. Po drugie, w ocenie wniosków, brany jest także pod uwagę współczynnik zamożności mieszkańców gmin.

– I tu natrafiamy na kolejną przeszkodę, ponieważ mieszkamy w bogatym regionie Zagłębia Miedziowego, gdzie dochód przypadający na jednego mieszkańca jest znacznie wyższy niż w innych regionach naszego kraju. Nawet gdybyśmy spełnili ten pierwszy z warunków i składowisko znajdowałoby się na działce gminnej, to otrzymalibyśmy maksymalnie do 10 procent zwrotu kosztów jego utylizacji – bo jesteśmy – według kryteriów NFOŚ – bogatą gminą – tłumaczy Borecki. Na utylizację składowiska potrzebna jest kwota sięgająca aż 36 mln zł.
RED

Podziel się informacją ...
  • 92
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się