Dzieje sięGłogów

Na wieży kościoła Bożego Ciała nakładany jest hełm. Utrudnienia na starówce jeszcze jutro3 min na czytanie

Na wieży kościoła św. Mikołaja nakładany jest hełm. Utrudnienia na starówce jeszcze jutro 2

Właśnie trwa nakładanie kolejnych elementów hełmu na jednej z wież kościoła Bożego Ciała. Utrudnienia na starówce potrwają we wtorek i w środę.

Prace rozpoczęły się we wtorek rano. Droga przy kościele w tym czasie jest nieprzejezdna. To samo będzie w środę, kiedy przyjadą kolejne elementy hełmu. Już jakiś czas temu zamontowano hełm na wieży południowej – czyli tej po prawej stronie.

Na razie jest on osłonięty rusztowaniem i siatkami, a będzie tak jeszcze przez kilka miesięcy, dopóki nie zostaną na nim zamontowane elementy wykańczające z kulą i krzyżem. Obecnie rozpoczęły się prace przy nakładaniu elementów hełmu na drugą wieżę – północną. Są wykonywane przy użyciu wielkiego dźwigu z bardzo długim wysięgnikiem.

W środę mają być wciągane na tę wieżę elementy z miedzi. Przypomnijmy, że hełmy, takie jak te przedwojenne, wracają na wieżę kościoła po ponad 70. latach. Montaż hełmów poprzedziły przygotowania. Trzeba było wzmocnić ściany i stropy wież. Taki hełm składa się z części betonowej i drewnianej obitej miedzianą blachą, a zwieńczeniem będą kule oplecione przez węża, a powyżej kielich symbolizujący eucharystię i krzyż.

Hełm będzie ważył 33 tony i miał 15 metrów wysokości. Kościół Bożego Ciała ma obecnie 35 metrów wysokości, więc po założeniu hełmów na wieżach będzie miał 50. Koszt całej inwestycji to ok. 2 mln zł. Pieniądze na ten cel przeznaczyła gmina miejska Głogów (w zeszłym roku 1 mln 300 tys. zł), a pozostałe pochodzą od Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, urzędu marszałkowskiego oraz ze środków własnych parafii.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się