my:GaworzyceRegion

Nagrodę za szczepienia przeznaczą na budowę nowego centrum zdrowia2 min na czytanie

Nagrodę za szczepienia przeznaczą na budowę nowego centrum zdrowia

W Gaworzycach chcą zbudować dla mieszkańców nowe centrum zdrowia. Skąd wezmą na to pieniądze? Chociażby z nagrody, jaką otrzymała gmina w ramach konkursu “Rosnąca odporność”. Do kasy trafiło właśnie 500 tys. zł. Pozwoli to pokryć koszty niezbędnej dokumentacji projektowej, która zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Kolejne środki gmina planuje pozyskać w ramach rządowego programu “Polski Ład”.

Centrum zdrowia ma stanąć zakupionej działce, niedaleko starej przychodni. – To inwestycja, która w znaczący sposób wpłynie na życie mieszkańców – zapowiada wójt Jacek Szwagrzyk. Gmina całe przedsięwzięcie konsultuje z lekarzami, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia – Marzeną Ałdaś, a także korzysta z doświadczenia sąsiednich samorządów. – Byliśmy w Grębocicach, zobaczyć jak u nich wygląda przychodnia. Wójt podzielił się z nami swoimi uwagami, bo tam przychodnia działa już od dłuższego czasu. Chcemy korzystać z dobrych praktyk – podkreśla wójt.

A co na to mieszkańcy? – To dobry pomysł, ale budynek nie jest najważniejszy – twierdzi Teresa Szostak – Najważniejsze, żeby w tym budynku przyjmowali lekarze. Potrzebni są nam specjaliści: kardiolog, neurolog, ortopeda, stomatolog. Teraz tego u nas w Gaworzycach nie ma. Nie muszą być codziennie, ale chociaż dwa razy w miesiącu. To już by dużo dało! Żeby te pomieszczenia nie stały puste tylko faktycznie byli w nich lekarze – dodaje.

Jest osobą z niepełnosprawnością. Mówi, że dojazd do Polkowic na badania jest dla niej ogromnym obciążeniem, ponieważ gminy są słabo skomunikowane. – Wyjeżdża się rano, a wrócić można około godz. 16. Cały dzień się traci na taką wizytę w polkowickiej przychodni – zaznacza pani Teresa.

Obecnie w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gaworzycach pracuje dwóch pediatrów i dwóch lekarzy rodzinnych. Jak zapewnił nas urząd, będą prowadzone negocjacje z lekarzami – specjalistami, aby ściągnąć ich do gminy.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Gaworzyce