Dzieje sięGłogów

Nalot na firmy. Będą kontrolować, mogą posypać się mandaty2 min na czytanie

Nalot na firmy. Będą kontrolować, mogą posypać się mandaty

Przedsiębiorcy się denerwują, bo z powodu epidemii działają przysłowiowo “na pół gwizdka”. Przychody spadły, trzeba oszczędzać, by zachować miejsca pracy. A ciągle słyszą o zbliżających się kontrolach małych i średnich przedsiębiorstw. W tej sprawie zwrócili się do nas, bo chcieliby wiedzieć, kiedy one się rozpoczną i czego będą dotyczyć? – Słyszałem, że mają robić tak, aby wystawić jak najwyższą liczbę mandatów. Za wszystko. Nie ważne jaka kwota, ale dać. Bo potrzeba kasy na pomoc… przedsiębiorcom – dziwi się nasz Czytelnik, który prosi jednak o anonimowość, bo prowadzi w Głogowie firmę budowlaną.

O sprawę pytaliśmy więc w głogowskiej skarbówce, ale tam od razu skierowano nas do Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu. – Do głównych zadań KAS należy rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. Zapobieganie tym przestępstwom i wykroczeniom oraz ściganie ich sprawców – powtarza to, co raczej oczywiste, Sebastian Polański.

Przypomina, że to wszystko, co robią, jest zgodne z prawem. Teraz kontrole nasilą się w branży motoryzacyjnej. Wyjaśnia dlaczego. – W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, już od 1 stycznia br. zobowiązani byli do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online, umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas – dodaje.

Dowiadujemy się, że termin kontroli jest “bieżąco dostosowywany do aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem na terytorium Polski stanu epidemii”. Sprawdziliśmy jednak, że według harmonogramu akcji, przesłanego regionalnym oddziałom KAS, kontrolerzy mają się pojawić w firmach między 11 a 29 stycznia. Pomiędzy 1 a 15 lutego kontrolowane mają być przedsiębiorstwa, które zawiesiły działalność z powodu pandemii.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się