Dzieje sięGłogów

Nasi restauratorzy zostaną zwolnieni z koncesji na alkohol? Prezydent odpowiada2 min na czytanie

Kolejna restauracja na Starym Mieście zlikwidowana. Ta branża cierpi przez rządowe obostrzenia

W poniedziałek (25.01.) prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19. – Dzięki temu otrzymaliśmy w samorządzie narzędzie i podstawę prawną do wprowadzania uchwał, które mogą wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym czasie – informuje radny Rafał Kasza z Zielonej Góry, gdzie pomoc wprowadzono natychmiast, bo dzień później (26.01.). Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej zostali zwolnieni z opłaty koncesji na alkohol.

O sprawę ewentualnej pomocy dla naszych przedsiębiorców pytaliśmy w miejskim ratuszu w Głogowie. Jest taka wola. Do końca stycznia przedsiębiorcy składają oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w 2020 roku w lokalach gastronomicznych. Później zapadną decyzje.

– Do projektu uchwały musimy ustalić skutek finansowy. W momencie, kiedy będziemy mieli wszystkie wyliczenia, przedstawię stosowną uchwałę na najbliższej sesji rady miejskiej – zapowiada prezydent Rafael Rokaszewicz, bo nie wiadomo, jakie to będą dokładnie kwoty.

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że koncesje na alkohol mocno obciążają ich budżety w czasie epidemii. – To duże wydatki. Jednak z doświadczenia wiemy, że liczyć trzeba na siebie – na swoją zaradność i pracowitość – przyznaje Grzegorz Preussner, właściciel Fuego Bar.

Do tej pory obniżono czynsze dzierżawne za grunty, na których stoją pawilony handlowe. Łączna kwota pomocy to 119 tys. zł. Z tej formy wsparcia skorzystało 104 przedsiębiorców. Umorzono czynsze dzierżawne – na kwotę ok. 15 tys. zł. Ponadto udzielono pomocy 25 najemcom lokali stanowiących własność gminy.

Odstąpiono od dochodzenia należności z tytułu najmu – 6 podmiotów na kwotę ok. 7 tys. 500 zł. Odroczono termin zapłaty czynszu na kwotę ok. 2 tys. zł. Obniżono opłaty z tytułu czynszu – 19 podmiotów na kwotę ok. 37 tys. zł.

Było to również wsparcie w postaci umorzenia zaległości (podatek od nieruchomości, od środków transportowych) – ok. 587 tys. zł czy w postaci odroczenia lub rozłożenia na raty (podatek od nieruchomości) – 170 tys. zł. Z tych form wsparcia skorzystały 52 przedsiębiorstwa.

Pomoc dotyczyła też targowiska przy ul. B. Krzywoustego, gdzie obniżono stawkę czynszu pawilonów handlowych (kwiecień i maj) – ok. 13 tys. zł. Wprowadzono ulgę 100 proc. opłaty czynszowej dla lokali z zakazem prowadzenia działalności (zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, szkoły nauki jazdy). I ulgę w wysokości 70 proc. opłaty czynszowej dla pozostałych lokali usługowych

Targowisko przy ul. Saturna: wprowadzono obniżoną stawkę czynszu pod pawilony – łączna kwota 9,5 tys. zł Z pomocy skorzystało 27 przedsiębiorców – dzierżawców pawilonów oraz dzierżawców placu pod pawilon. Jak wyliczają w urzędzie wartość udzielonego wsparcia to 1 mln zł.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się