Dzieje sięGłogów

Nauczyciele zapowiadają protest w swoje święto. Będą flagi a potem pikieta2 min na czytanie

Nauczyciele zapowiadają protest w swoje święto. Będą flagi a potem pikieta

Wieszamy flagi, potem pikieta we Wrocławiu? A potem? – zastanawiają się związkowcy z nauczycielskiej Solidarności z Głogowa. Właśnie zawiadomili, że przyłączyli się do protestu przeciwko propozycjom „podwyżki” ministra Czarnka.

Jutro Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela. I właśnie tego dnia nauczyciele z Solidarności zamierzają wywiesić flagi sygnalizujące ich protest przeciwko propozycjom podwyżek i zmian w gratyfikacjach złożonych im niedawno przez ministra. Niech więc nie zdziwią oflagowane szkoły…

Radoxim 5

– To początek ogólnopolskiego protestu – zapowiada przewodniczący Solidarności z Głogowa Ludwik Lehman. Pikieta miała być właśnie w Dniu Nauczyciela, ale… – Powstał ogólnopolski komitet protestacyjny. Czekamy na termin – dodaje Lehman.

W przeddzień swojego święta NSZZ Solidarność sekcja oświaty i wychowania przypomniała o swojej akcji „Nauczyciele dziękują za kwiaty, ale chcą konkretów”. Według związkowców ma miejsce wyjątkowo bulwersująca sprawa – rząd nie wywiązał się z porozumienia zawartego ponad dwa lata temu pomiędzy krajowa sekcją oświaty i wychowania NSZZ S oraz przedstawicielami premiera. NSZZ S przypomniała o tym premierowi Morawieckiemu i żąda natychmiastowej realizacji porozumienia. Zobowiązali się wtedy do opracowania nowego systemu wynagradzania nauczycieli w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej.

Gdy tymczasem minister ds. edukacji przedstawił inne projekty. „Pośpiesznie analizując przesłane propozycje z całą stanowczością opowiadamy się przeciw propozycji zastąpienia średniego wynagrodzenia nauczycieli przeciętnym ich wynagrodzeniem. Przedstawiona propozycja jest petryfikacją obecnie obowiązującego modelu kształtowania wynagrodzenia nauczycieli, który od wielu lat nie gwarantuje nawet waloryzacji płacy nauczycieli” – napisali związkowcy.

– My byliśmy manifestować w sobotę w Warszawie – mówi Anna Chrzanowska – Kuzyk ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyjaśniając, że z Dolnego Śląska pojechały dwa autokary nauczycieli, głównie z Wrocławia. – Najlepiej by było, gdyby dwa związki wspólnie ruszyły, lecz nie mamy informacji z zarządu głównego – dodała, że ZNP właśnie zbiera podpisy pod inicjatywą obywatelską odnośnie wynagrodzeń dla nauczycieli.

RED

fot. Archiwalne/Solidarność Oświaty w Głogowie

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się