Dzieje sięFotoGłogów

Nawet sto osób tygodniowo segreguje tutaj śmieci. Za nakrętki udało się kupić meble do szpitala dla dzieci5 min na czytanie

Nawet sto osób tygodniowo segreguje tutaj śmieci. Za nakrętki udało się kupić meble do szpitala dla dzieci 6

Uczniowie głogowskich szkół segregują śmieci dając przykład pozostałym mieszkańcom. Przez ostatnie miesiące do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przynieśli setki ton aluminiowych puszek, baterii, makulatury, elektroodpadów i plastikowych zakrętek po napojach. To w ramach akcji „Zostań mistrzem segregacji”. Efekt? Ze sprzedaży nakrętek zostały zakupione meble dla dzieci na oddział pediatryczny naszego szpitala.

Wydawać by się mogło, że receptą na czyste lasy, pola i łąki, choć nie tylko, będą właśnie PSZOK-i. Takie w mieście są dwa – przy ul. Przemysłowej oraz Transportowej. I okazuje się, że faktycznie coraz więcej osób z nich korzysta. Wyliczenia są takie, że to nawet sto osób tygodniowo.

– Jeżeli ktoś przyjedzie do nas raz, to potem już wraca – mówi Przemysław Burz, zastępca kierownika działu zajmującego się odbiorem odpadów w GPK-SUEZ SITA Głogów. Pokazuje nam kontenery w PSZOK-u przy ul. Przemysłowej. Każdy z nich ogromny i podpisany. Do jednego z nich można wrzucać makulaturę, drugiego gruz, kolejnych trawy i gałęzie, czy jeszcze plastik. Zostawić tam można również tzw. gabaryty.

– Oczywiście istnieją pewne normy. O ile makulatury i trawy można przywieźć bez ograniczeń, o tyle gruzu, to tylko 50 kg miesięcznie na gospodarstwo domowe. Co ważne gruz musi znajdować się w specjalnych workach, które można bezpłatnie pobrać przy ul. Poczdamskiej w dziale gospodarki odpadami komunalnymi – dodaje. P. Burz.

Zdarza się, że głogowianie przyjeżdżają z pełnymi przyczepkami śmieci, ale nie posegregowanymi. A o tym, że warto dbać o środowisko, przypomina Rafał Sikora, specjalista ds. marketingu.– Na cenę odbioru odpadów wpływ ma wiele elementów, w tym między innymi ich ilość. Im więcej odpadów, tym wyższe koszty odbioru, segregacji i utylizacji. A odpadów wytwarzamy coraz więcej – przekonuje.

PSZOK-i otwarte są w dni robocze w godz. 10-18, w soboty do godz. 14.
MK

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się