Dzieje sięGłogów

“Nie bójcie się! Mandaty, kary? To straszaki”. Deklarują pomoc naszym przedsiębiorcom1 min na czytanie

Wszystkie stoliki zarezerwowane! Otwierają wbrew zakazowi! 2

– Mandaty, kary? To straszaki – mówi nam Artur Rosiński, menedżer w firmie Newsmap.pl, która przygotowała interaktywną mapę wolnego biznesu. Znajduje się tam 150 lokalizacji w całej Polsce. W tym pizzeria “Trzy po trzy” z Głogowa. Brakuje restauracji “Pasjami”, choć ta też oficjalnie przyłączyła się do akcji.

Lokale gastronomiczne, wbrew zakazowi, otworzyły się w sobotę (16.01.). Pojawiła się w nich policja i sanepid. Policja nałożyła mandaty karne. A chodzi maksymalnie o 500 zł. To jednorazowy mandat. Znacznie surowsze mogą konsekwencje jeśli chodzi o sanepid, bo ten może nałożyć na właścicieli lokali karę administracyjną do 30 tys. zł.

Zdaniem Rosińskiego nie ma co się bać. Deklaruje wsparcie dla głogowskich przedsiębiorców. – Obie formy karania są bezprawne. One nie są zgodne z prawem – przypomina, by dodać odwagi przedsiębiorcom walczącym o swój byt w czasie epidemii koronawirusa. – I w 99 procentach mandaty, ale i kary administracyjne, w sądach już tych rejonowych, są po prostu uchylane. Rząd musiałby wprowadzić stan wyjątkowy, aby w ogóle były zasadne – informuje.

Kolejnym tzw. straszakiem może być zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdzi, że przedsiębiorcy, którzy otworzą swoje lokale w czasie epidemii, nie będą mogli starać się o rządową pomoc. – Problem w tym, że oni jej nie otrzymali. Albo były to symboliczne kwoty, które oczywiście nie pokryły żadnych strat. Przedsiębiorcy nie mogą dłużej czekać, bo to już trwa blisko rok – przypomina Rosiński.

Przypomnijmy, że dla przykładu w “Pasjami” w ub. weekend zainteresowanie rezerwacją stolików było tak duże, że trzeba było wydłużyć godziny otwarcia lokalu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się