FotoPęcławRegion

Nie zapomną o kapitanie Grzegorzewskim. Uroczystość na cmentarzu w Białołęce [ZDJĘCIA]3 min na czytanie

Nie zapomną o kapitanie Grzegorzewskim. Uroczystość na cmentarzu w Białołęce [ZDJĘCIA] 6

W gminie Pęcław nie zapominają o lokalnym bohaterze narodowym, kapitanie Tadeuszu Grzegorzewskim. Tym razem patriotyczną uroczystość w kościele i na cmentarzu w Białołęce, gdzie kapiatan został pochowany, zorganizował Gminny Ośrodek Kultury.

Ci, którzy chcieli uczcić jego pamięć mimo lejącego się z nieba żaru, przyszli w niedzielę (26.06.) właśnie do kościoła w Białołęce, gdzie proboszcz Sebastian Kluwak poprowadził uroczystą mszę. Po mszy był koncert pieśni patriotycznych, a na koniec wszyscy ruszyli na cmentarz, gdzie stoi mogiła Grzegorzewskiego – jak się jednak okazało, kapitana.

-Staramy się przypominać mieszkańcom o naszym lokalnym bohaterze. Na zorganizowanie dzisiejszej uroczystości otrzymaliśmy dofinansowanie z funduszu patriotycznego. Nasz projekt nazywa się „Kapitan Tadeusz Grzegorzewski, lokalny bohater” – mówi nam dyrektorka GOK- u w Białołęce Monika Jaskuła – Kozieł.

Mieszkańcy złożyli na grobie kapitana kwiaty. Mogli się po wszystkim pokrzepić napojami oraz ciastem przygotowanym przez parafian, były także stoiska stowarzyszenia Patriotyczny Głogów oraz 162. Batalionu Lekkiej Piechoty w Głogowie, którego kapelan, ks. ppor. Artur Nebelski przyjechał do Białołęki.

To ksiądz Sebastian Kluwak odkrył – przy pomocy pracowników Instytutu Pamięci Narodowej – że na cmentarzu w jego parafii jest pochowany narodowy bohater, który za udział w Bitwie Warszawskiej otrzymał krzyż Virtuti Militari. To był dawny szef PGR w Borku, który zmarł w nieznanych okolicznościach. Rok temu dzięki staraniom księdza oraz funduszom z IPN postawiono mu nowy pomnik. RED

Zobacz inne

Więcej w Foto