Dzieje sięGłogów

Niekończące się problemy na ul. Długiej4 min na czytanie

Niekończące się problemy na ul. Długiej 1

Jazda pod prąd, parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych, blokowanie przejazdu przez auta dostawcze, korki w godzinach szczytu – to codzienność na ulicy Długiej w Głogowie. Jeden z mieszkańców nie wytrzymał i zgłosił się do nas z prośbą o interwencję.

Sprawa dotyczy nagminnego łamania przepisów przez kierowców w obrębie Starego Miasta, w szczególności parkowania na przejściach dla pieszych, głównie na ulicy Długiej, i sytuacji na skrzyżowaniu przy Carrefour express: uciążliwe rozładunki towaru, hałas, blokowanie drogi, wygięte słupki – przybliża mieszkaniec, a to dopiero początek długiej listy uciążliwości.

– Jako mieszkańcy tej okolicy na co dzień obserwujemy rozpędzające się samochody, niezatrzymujące się na przejściach dla pieszych, które na Starym Mieście są słabo oznaczone, a także pozastawiane przez samochody. Martwi nas, że dzieci i młodzież często nieuważnie przechodzą przez skrzyżowanie do Carrefoura, gdzie nie ma wyraźnie oznaczonego przejścia, a zaparkowane dookoła samochody mocno ograniczają pole widzenia. Łamią tym samym przepisy zakazujące parkowania na przejściach dla pieszych, w ich obrębie oraz w obrębie skrzyżowań, co w zasadzie ma miejsce na całej Starówce, a na jednym ze zdjęć (foto poniżej) widać nawet postawiony na stałe na przejściu dla pieszych ogródek lokalu gastronomicznego – opisuje. Co gorsza, mieszkańców nikt nie chce wysłuchać, bo problemy już były zgłaszane. Głogowianin denerwuje się na bezczynność służb. – W ciągu ostatniego roku wielokrotnie zgłaszaliśmy problemy na policję, w tym bezpośrednio do dzielnicowej, jednakże nie widać żadnych zmian – przyznaje.

– Droga z płyt betonowych przy Carrefour, oznaczona jako jednokierunkowa z zakazem zatrzymywania się – oznaczenie to nie ma w ogóle przełożenia na zachowanie kierowców. Auta wyjeżdżają drogą pod prąd, a zatrzymywanie się i blokowanie tej drogi obserwujemy każdego dnia, głównie przez dostawy towaru do sklepu. Tworzą się korki, kierowcy trąbią, pracownicy robią co mogą, jednak sklep ma tylko jedne drzwi –wyjaśnia głogowianin. Problemy zgłosiliśmy zarówno do urzędu miasta, jak i na komendę.

W głogowskim ratuszu pytaliśmy m.in. czy nie można wyznaczyć widocznego przejścia dla pieszych przy sklepie tak, aby dzieci mogły czuć się bezpiecznie. – Ulica Długa i rejon sklepu znajduje się w strefie zamieszkania, gdzie zgodnie z art. 11 ust. 5 PRD pieszy może poruszać się po całej szerokości jezdni i ma pierwszeństwo przed pojazdem, nie wyznacza się przejść dla pieszych, bo pieszy ma pierwszeństwo, prędkość pojazdów w strefie zamieszkania do 20 km/h. Postój pojazdów odbywa się tylko w miejscach wyznaczonych – odpowiada Daria Jęczmionka z biura prasowego urzędu.

Tylko przepisy swoje, a kierowcy swoje. Dopytujemy, czy urzędnicy rozmawiali z policją, gdyż cześć problemów, zwłaszcza z parkowaniem, była zgłaszana także podczas spotkań z prezydentem. – Nieprawidłowości były wielokrotnie policji przedstawiane. Wszelkie łamanie przepisów należy zgłaszać na policję – odpowiada urzędniczka.

Zdjęcia od czytelnika i uwagi przekazaliśmy głogowskim funkcjonariuszom. Wiemy, że trafiły do naczelnika wydziału ruchu drogowego. – Uwagi mieszkańca oraz nadesłane zdjęcia zostały przekazane wszystkim patrolom, z każdej zmiany. Na pewno będą podejmowane interwencje w związku z łamaniem przepisów – zapewnia Łukasz Szuwikowski, oficer prasowy głogowskiej komendy.

Przypominamy, że każdy anonimowo może zgłosić łamanie prawa na stronie Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (link TUTAJ!). Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez mundurowych.

RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się