Dzieje sięGłogów

Niesamowite! Prześwietlają dno Jeziora Sławskiego. Zobaczymy wszystko, co znajduje się pod wodą1 min na czytanie

Niesamowite! Prześwietlają dno Jeziora Sławskiego. Zobaczymy wszystko, co znajduje się pod wodą

Po Jeziorze Sławskim pływało dziś 12 małych pontonów ze specjalnymi urządzeniami ultradźwiękowymi. W kilkanaście godzin prześwietliły wszystko, co jest pod wodą – roślinność, ukształtowanie dna, ryby. Z badania będzie również wynikało, jaka jest czystość tego zbiornika wodnego. Przeprowadza je Cezary Karpiński z firmy MaxiMapa. – Zebrane dane wrzucimy w komputer i w ten sposób – najpóźniej za dwa dni – będziemy mieli gotową mapę batymetryczną całego jeziora – mówi Karpiński.

Sebastian Mazur, wielokrotny mistrz świata w wędkarskie spiningowym, cieszy się z badań. – Odpowiedzą nam na wiele pytań, chociażby o jakość wody. Wiemy, jakie to wyglądało wiele lat temu i jak jezioro kwitło. Teraz jest nieporównywalnie lepiej. Wędkarze widzą te zmiany i chcemy wiedzieć, jak wygląda dno jeziora, gdzie są ryby i ile ich jest – mówi. Specjaliści wykonujący badanie już mówią, że na oko widać, że jezioro jest naprawdę czyste jak na warunki polskie, ale specjalistyczne badania pokażą szczegóły.

Lada chwila na Jeziorze Sławskim zostaną rozegrane dwie znaczące w Polsce imprezy wędkarskie. Jest to więc bardzo dobry powód, żeby takie nowatorskie badania przeprowadzić. – Ostatnia mapa batymetryczna jeziora jest sprzed kilku lat i jest już niedokładna, więc postanowiliśmy zaprosić do nas Cezarego Karpińskiego, żeby przygotował nową – mówi Mirosław Kmiecik, szef Gospodarstwa Rybackiego Sława. Zaznacz, że wyniki badań będą dostępone dla wszystkich, w tym dla wędkarzy, którym obraz spod wody może pomóc.

Jak tylko otrzymamy zdjęcia z dna jeziora, opublikujemy na naszym portalu. Śledźcie nasze newsy.
FED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się