Dzieje sięGłogów

Niezwykła ekspozycja w głogowskim muzeum2 min na czytanie

Niezwykła ekspozycja w głogowskim muzeum

Ciekawy zabytek związany z dawnym Głogowem można już oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. W ramach galerii jednego obrazu prezentowany jest fragment kwatery ołtarza z nieistniejącego już klasztoru klarysek.

Wichry dziejów sprawiły, że wiele głogowskich pamiątek znajduje się w muzeach niemal w całej Polsce. Wśród nich są fragmenty ołtarza z klasztoru klarysek. Jego trzy kwatery są własnością Muzeum Narodowego w Warszawie i jako depozyt eksponowane są w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Fragment czwartej kwatery trafił natomiast do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu i właśnie ta część ołtarza prezentowana jest w głogowskim muzeum.

Radoxim 5

Awers szesnastowiecznego malowidła przedstawia fragment ze sceną biczowania Chrystusa, zaś na rewersie zobaczyć można fragment sceny zmartwychwstania. – Ogromnie się cieszę, że możemy pokazać głogowianom ten jakże cenny i piękny obiekt. Co ważne, oglądając te dwa przedstawienia, mamy do czynienia nie tylko ze znakomitym dziełem sztuki, ale z jednym z nielicznych, takich „świadków” dramatycznych dziejów Głogowa, który przetrwał do naszych czasów – mówi Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. – Pragnę podkreślić, że prezentacja tego szesnastowiecznego fragmentu z ołtarza klasztoru klarysek możliwa jest dzięki uprzejmości Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, które mimo różnych pandemicznych trudności umożliwiło nam tę ekspozycję. Słowa podziękowania kieruję zwłaszcza w stronę dyrektora tej instytucji ks. dra Jerzego Stranza – dodaje dyrektor Hass.

Przypominamy, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie czynne jest dla zwiedzających od środy do niedzieli w godz. 10-17. W soboty wstęp do placówki jest darmowy. Nadal obowiązują pandemiczne obostrzenia – wejście do MAH możliwe jest wyłącznie w maseczce. Obowiązkowa jest także dezynfekcja dłoni oraz zachowanie dystansu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się