Dzieje sięGłogów

Nowa inwestycja na cmentarzu: pole urnowe z prawej strony kaplicy2 min na czytanie

Nowa inwestycja na cmentarzu: pole urnowe z prawej strony kaplicy

Jedną z ostatnich inwestycji na cmentarzu jest rozpoczęcie budowy nowego pola urnowego, tuż koło kaplicy. Na razie mamy tu dwa rzędy, w których już pierwsze kwatery zostały zajęte, ale w sumie ma być tych rzędów tu z osiem lub więcej. – Coraz częściej wybieraną formą jest kremacja ciał i pochówek w urnach. Dlatego dotychczasowe pole urnowe z tyłu kaplicy już się zapełniło. Razem z zarządem cmentarza, GPK, wyznaczyliśmy nowe pole. Mamy tu teraz rezerwę terenu na – jak szacujemy – dwa lata – uważa zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański.

– Wiele osób wybiera taką formę ze względu na niższe koszty i prostą formę. W dniu pogrzebu nagrobek z napisami jest gotowy, a wokół są nasadzenia roślinne z agrowłókniną – mówi Maciej Gandecki. Natomiast jeśli chodzi o pochówki tradycyjne, to teren cmentarza został powiększony już rok temu. Miejsca ma wystarczyć na najbliższe dwa lata. Poza tym… – Sukcesywnie gmina miejska dokupuje działki wokół obecnego cmentarza od prywatnych właścicieli – zapewnia Piotr Poznański. – W tym roku powinniśmy ten proces zakończyć. Wówczas – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – będzie można znacząco powiększyć powierzchnię cmentarza – zapewnia.

Radoxim 5

Na ten i przyszły rok jest zaplanowana modernizacja kaplicy, która – jak wiadomo – od dawna nie pasuje do potrzeb, jest za mała i stara. – W tym roku wykonany został remont instalacji grzewczej w kaplicy. Wymieniono źródło ciepła i zamontowano nowoczesny piec – wymienia zastępca prezydenta. Zapowiada jednak, że ostatecznie modernizacja kaplicy będzie polegała na remoncie elewacji budynku oraz dobudowie zadaszenia od strony placu. Zadaszenie zostanie zamontowane na odpowiednich słupach pasujących do kaplicy. Poza tym zostanie wykonana nowa aranżacja jej wnętrza. W planach jest także budowa nowej drogi dojazdowej na cmentarz – wzdłuż cmentarza od ul. Piłsudskiego do Malinowej wraz z budową dużego parkingu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się