Dzieje sięGłogów

Nowa linia kolejowa połączy Głogów, Polkowice i Lubin? Projekt spodobał się w ministerstwie1 min na czytanie

Nowa linia kolejowa połączy Głogów, Polkowice i Lubin? Projekt spodobał się w ministerstwie

Projekt pilotuje radny sejmiku dolnośląskiego Piotr Karwan, wiceprzewodniczący komisji polityki rozwoju regionalnego i gospodarki. W czerwcu do ministerstwa infrastruktury trafił wniosek o wpisanie tego przedsięwzięcia do rozporządzenia o inwestycjach towarzyszących centralnemu portowi komunikacyjnemu.

Wystąpienie w tej sprawie poparli wszyscy prezydenci, burmistrzowie i starostowie naszego regionu – Głogowa, Polkowic i Lubina, a także marszałek województwa dolnośląskiego. – Po raz pierwszy samorządowcy wystąpili wspólnie z taką inicjatywą – Piotr Karwan podkreśla, że to jest niemal historyczna chwila. Samorządowcy naszego regionu zabiegają o rozbudowę infrastruktury kolejowej w legnicko – głogowskim obszarze funkcjonalnym dla budowy połączeń aglomeracyjnych Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów, w tym budowy nowych odcinków linii kolejowych dla połączenia Lubin – Polkowice – Głogów jako inwestycji towarzyszącej CKP (byłoby to połączenie przez Nielubię).

Poprosili o włączenie tej linii do krajowego systemu transportu kolejowego, który wg planów ma być uzupełniany podsystemami regionalnymi i subregionalnymi. U nas miałaby powstać kolej aglomeracyjna tworząca Dolnośląską Triaglomerację. Obecnie trwa budowa linii kolejowej z Głogowa do Lubina, a dalej do Legnicy linia już działa. Omija ona jednak Polkowice. Ta nowa propozycja biegnie właśnie przez Polkowice i wymaga budowy kilkunastokilometrowego odcinka. Od wiosny trwają prace koncepcyjne.

– Wszyscy widzimy, jaki jest duży ruch na trasie S3. Nowa kolej poprawiłaby bezpieczeństwo naszych podróżujących mieszkańców. Wiemy, że w naszym regionie jest na nią bardzo duże zapotrzebowanie. Wierzę, że ta inwestycja stanie się kluczowa dla naszego regionu i dzięki wsparciu rządu oraz samorządu doczeka się szybkiej realizacji – dodaje radny.
DN

Podziel się informacją ...
  • 213
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się