Artykuł Informacyjny

Nowoczesne centrum w szpitalu3 min na czytanie

Nowoczesne centrum w szpitalu

Ten oddział to wizytówka Głogowskiego Szpitala Powiatowego. To tutaj jest najlepszy sprzęt do diagnostyki obrazowej.

Przez ostatnie miesiące w Głogowskim Szpitalu Powiatowym trwał remont Centrum Diagnostyki Obrazowej. Pod koniec czerwca oddział otwarto.

Radoxim 5

Centrum zostało dostosowane do obowiązujących najnowszych standardów. Stało się przyjazne pacjentom i personelowi. Pracy było sporo. Inwestycja kosztowała 4 mln 300 tys. zł. Spora część pieniędzy na ten cel pochodziła z kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, ale ponad 1 mln 50 tys. zł to także dofinansowanie z Fundacji KGHM Polska Miedź. Oddział wręcz naszpikowany jest nowoczesnym sprzętem. Zakupiono aparat RTG ogólnodiagnostyczny marki Siemens – w pełni cyfrowy i automatyczny zapewniający mniejsze dawki promieniowania. Po wybraniu procedury RTG, używając pilota, aparat ustawia się w odpowiedniej pozycji. Posiada również dodatkowe filtry promieniowania dla dzieci. Co ciekawe specjalna przystawka umożliwia wykonanie zdjęć całego kręgosłupa lub kończyn dolnych wraz z miednicą.

Ale to nie wszystkie nowinki. W Centrum Diagnostyki Obrazowej mammograf cyfrowy zastąpił analogowy. Po wykonaniu badania obraz od razu widoczny jest na monitorze. Jak podkreśla prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego Edward Schmidt, sprzęt ma możliwość wykonania tomosyntezy czyli zdjęcia wielu warstw piersi pod różnymi kątami. Radiolog na stacji opisowej wykonuje rekonstrukcję otrzymanych zdjęć. Powstaje obraz piersi 3D czyli bardzo dokładny, na którym widoczne są wszystkie potencjalne zmiany w piersi. – Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet w krajach rozwiniętych. Stanowi aż 25 proc. wszystkich diagnoz onkologicznych. Nowoczesne techniki diagnostyczne zwiększają szanse na całkowite wyleczenie. Trzeba jednak wykryć nowotwór już w początkowym stadium choroby – zaznacza prezes.

Starosta Jarosław Dudkowiak chwali inwestycję i zaznacza, że jest ona efektem świetnej współpracy samorządu miejskiego i powiatu, ale również efektywnego współdziałania tych samorządów z Fundacją KGHM Polska Miedź. – Za wsparcie dziękujemy – dodaje Jarosław Dudkowiak, który ma świadomość, że modernizacja szpitala, jego unowocześnianie, to jedyna i właściwa droga do dbania o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu głogowskiego na odpowiednim poziomie. – Szpital to priorytet. Zarówna dla powiatu jak i dla miasta. Powinien być naszą wizytówką – kończy Jarosław Dudkowiak. W planach są kolejne inwestycje.

Zobacz inne