Dzieje sięGłogów

Nowością są elektroniczne legitymacje dla seniorów. ZUS odchodzi od “plastików”2 min na czytanie

Nowością są elektroniczne legitymacje dla seniorów. ZUS odchodzi od "plastików"

Jest już dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel. Jeżeli legitymacja emeryta i rencisty nie jest widoczna w dokumentach, które można dodać – należy zaktualizować aplikację mObywatel.

ZUS rozstaje się z plastikową wersją legitymacji wydawanych po przyznaniu emerytury. Każdej osobie, która ma już przyznaną emeryturę lub rentę i wcześniej posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej (przed 1 stycznia 2023 r.) zostanie automatycznie udostępniona także legitymacja w wersji elektronicznej.

-Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej – dodaje. Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

-Od razu uprzedzam osoby, które z mObywatela korzystają już od dawna, że legitymacja emerytamoże nie być widoczna w dokumentach, które można dodać. To oznacza, że należy zaktualizować aplikację mObywatel – wyjaśnia. Według rzeczniczki, mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i
uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

-Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty, może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL – zapewnia Kowalska-Matis. Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Źródło: ZUS

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się